VYŠNÝ KOMÁRNIK. Na poľsko-slovenských hraniciach na Dukle v pondelok pri príležitosti 70. výročia Karpatsko-duklianskej operácie a Dňa obetí Dukly najvyšší predstavitelia Slovenskej republiky položili vence k Pamätníku československých vojakov.Na dukliansky pamätník vrátia sochu z roku 1949
Vzdali úctu obetiam a bojovníkom, ktorí položili životy v neďalekých lesoch počas jednej z najťažších bitiek druhej svetovej vojny.
V slávnostných príhovoroch si prezident SR Andrej Kiska i premiér Robert Fico spomenuli na obete z radov Čechov a Slovákov, ktoré sú pochované na neďalekom cintoríne i na všetky obete tohto krviprelievania.
Prezident v príhovore nechcel hodnotiť vojenský význam obrovských obetí tejto operácie na celkový vývoj druhej svetovej vojny, avšak pripomenul, že práve boje na tomto území povzbudili i domáci protifašistický odboj.
Fico v príhovore povedal, že jeho vláda je vládou, ktorá má snahu v zahraničnej politike presadzovať v prvom rade mier.
Na dukliansky pamätník sa vrátil československý vojak
Pozrite si fotogalériu >>
Odhalili staronovú sochu
Počas slávnostného ceremoniálu prezident SR a priamy účastník bojov na Dukle odhalili aj vernú kópiu sochy československého vojaka, ktorá tu bola postavená ešte v roku 1949, avšak v 50. rokoch ju komunistický režim odstránil.
"Príprava sochy bola náročná, keďže sa zachovalo len šesť použiteľných historických fotografií s pôvodnou podobou, ktoré sa dali aspoň trochu priblížiť. Bola potrebná ďalšia spolupráca s Vojenským historickým ústavom a jeho odsúhlasovanie modelu počas prác v ateliéri. Najnáročnejšie bolo vyhľadať podklady a čo najlepšie zobraziť sochu, ktorá tu bola naprojektovaná a podľa týchto podkladov vytvoriť napríklad aj portrét vojaka. Socha je vysoká 345 centimetrov a pripravoval som ju štyri mesiace vo svojom ateliéri," povedal autor rekonštrukcie sochárskeho diela Peter Meszároš.
Minister obrany SR Martin Glváč povedal, že je rád, že sa mu na toto dielo podarilo nájsť finančné prostriedky a verí, že v budúcom roku sa podarí urobiť aj ďalšie kroky, keďže je naplánované odliať zo sochy ešte bronzový odliatok.
"Nechcem sa tváriť ako polyhistor, no verím vedeniu Vojenského historického ústavu, že urobilo ten správny krok a história sa vracia do pôvodného stavu a do pôvodného stavu sa vracia aj tento pamätník," povedal Glváč.
Ocenili priamych účastníkov
Minister Glváč po slávnostnom akte kladenia vencov ocenil niekoľkých priamych účastníkov bojov na Dukle. Pripomenul tiež, že nie je dobré zabúdať na takéto udalosti.
"Myslím si, že aj takéto výročie si zaslúži, aby sme urobili niečo pre to, aby sme nezabudli na tisíce ľudí, ktorí tu položili životy," uviedol minister.
Glváč okrem iného povedal, že chce, aby sa bratislavskému Prístavnému mostu vrátil niekdajší názov Most hrdinov Dukly.
Slávnostný program pokračoval prehliadkou vyhliadkovej veže pri Dukle a pietnymi aktmi vo Svidníku.
Foto k článku: TASR/Milan Kapusta
Foto: SITA/Viktor Zamborský
Dcéra generála Svobodu: Vďaka tým, ktorí nezabúdajú
Pietnym aktom kladenia vencov pri Pamätníku sovietskej armády vyvrcholil pondelkový program osláv 70. výročia Karpatsko-duklianskej operácie a Dňa obetí Dukly vo Svidníku.
SVIDNÍK. Medzi zahraničnými hosťami bola aj Zoe Klusáková Svobodová (na snímke TASR), dnes už 90-ročná dcéra generála Ludvíka Svobodu, ktorý velil 1. československému armádnemu zboru.
Dodnes ho majú v úcte
"Meno tohto generála vyslovujú ľudia v podduklianskom kraji do dnešných dní s veľkou úctou. Veľmi pomohol tomuto zbedačenému kraju počas vojny, ako aj po jej skončení. Pomáhal tu ľuďom dvíhať hlavy z ruín a popola. S hlbokou úctou a vďakou sa dnes zároveň skláňame nad hrobmi hrdinov, ktoré nám pripomínajú, aké veľké obete stála naša sloboda," uviedol primátor Svidníka Ján Holodňák pri soche arm. gen. Ludvíka Svobodu v centre Svidníka.
Slávnostnému zhromaždeniu sa prihovoril aj predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Jan Hamáček.
"Generál Svoboda velil 1. československému armádnemu zboru, ktorý sa cez Duklu prebíjal. Jeho meno bude navždy spojené s tým, že jeho vojaci oslobodili prvé časti československého územia. Za cenu strašných strát, ako našich, tak aj sovietskych a iných, sa im podarilo začať proces postupného oslobodzovania Československa, ktorý bol zavŕšený v roku 1945 v Prahe."
Prevzala ocenenia za otca
Zoe Klusáková Svobodová prevzala z rúk ministra obrany SR Martina Glváča pamätnú medailu, ktorú udelilo ministerstvo arm. gen. Ludvíkovi Svobodovi in memoriam k 70. výročiu Slovenského národného povstania a ukončenia 2. svetovej vojny.
Zároveň jej primátor Svidníka udelil cenu primátora mesta.
"Veľmi sme sa tešili, keď sme dostali správu, že naše vojsko, náš 1. armádny zbor prekročil hranice Československej republiky. Vtedy sme sľubovali, že nikdy nezabudneme na tých, ktorí bojovali za naše oslobodenie, za oslobodenie nášho národa. Preto vďaka vám všetkým, že nezabúdate," odkázala Z. K. Svobodová slávnostnému zhromaždeniu ľudí pod sochou svojho otca v centre Svidníka.
Pietne podujatia vo Svidníku. Foto k článku: TASR/Milan Kapusta
Ako stavali a ako sa menil pamätník na Dukle
Pozrite si fotogalériu >>
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári