Stropkovský zoo park dlhodobo zápasí s nedostatkom peňazí. Nad vodou ho držia sponzorské príspevky od ľudí, ktorým nie je osud tohto zariadenia ľahostajný.
STROPKOV. Riaditeľ Alexander Soóš je znepokojený situáciou, ktorá nastala v polovici septembra.
„Mesto Stropkov, ktoré je zriaďovateľom zoo parku, mi oznámilo, že nám už nedajú ani euro na materiálové výdavky a pohonné hmoty. V takomto prípade môžeme rovno zavrieť, lebo bez pohonných hmôt sa nepohneme. Jedine, že by sa našiel sponzor, ktorý by nám aspoň do konca roka zainvestoval 100 eur na mesiac na pohonné hmoty.“
Predpokladá, že materiálové výdavky budú stále narastať, pretože ide o 30-ročný zoo park, kde treba každý deň niečo opravovať alebo rekonštruovať.
Navyše hrozí, že zariadenie príde o svoju najväčšiu atrakciu – levicu Zoru – ktorej terajšie umiestnenie vyhodnotili veterinári ako nevyhovujúce a riaditeľ prisľúbil, že jej vybudujú voliéru spĺňajúcu všetky zákonom stanovené podmienky na chov šelmy. Otázne je, odkiaľ na spomínaný projekt vezmú peniaze.
Ak nebudú peniaze, zvieratá vráti do zoo
„Mesto financuje plyn, elektrickú energiu, vodu a platy. Okrem toho, že úplne vyškrtlo materiálové výdavky a pohonné hmoty, je tu aj ďalší problém. Jazdíme na pätnásťročnom aute a nebyť autoservisu, kde nám všetky opravy robia sponzorsky, už dávno by sme nemali na čom jazdiť,“ povzdychol si A. Soóš a dodal, že keď nebude na benzín, budú musieť zoo park predčasne zavrieť pre verejnosť, aj keď oficiálny koniec sezóny je 1. novembra.
Autom totiž denne dovážajú potravu, slamu, seno, hobľovinu, rôzny materiál.
„V prípade, že nebude na benzín, deponované zvieratá hneď vrátim do pôvodných zoologických záhrad. Doteraz som rôzne zvieratá kupoval buď z vlastných peňazí, alebo z peňazí vyzbieraných na vstupnom. Z mestských peňazí nie je kúpené ani jedno zvieratko.“
V práci sú aj cez dovolenky
Podľa vyjadrenia A. Soóša je ročný rozpočet približne 54–tisíc eur, toľko dostáva od mesta, skutočné náklady sú však 71 962 eur. Rozdiel „pláta“ sponzorskými príspevkami.
„Materiálové výdavky predstavujú približne 800 eur mesačne. Do toho sú zahrnuté rôzne opravy, údržba, ale aj veterinárna starostlivosť o zvieratá a ďalšie položky. Veterinár ošetruje zvieratá sponzorsky, veľa ďalších ľudí nám tiež poskytne materiál, alebo nejaké práce takýmto spôsobom. Okrem toho si veľa vecí robíme svojpomocne. Inak by sme sa do rozpočtu určite nevmestili.“
Zoo park by pritom potreboval štedrú finančnú injekciu, pretože po tridsiatich rokoch prevádzky by bolo načase kompletne ho zrekonštruovať. A. Soóš poukázal aj na ďalší problém.
„Sme tu štyria zamestnanci. Ja, dvaja ošetrovatelia a ešte jedna pracovníčka. Dovolenky síce čerpať musíme, ale reálne sme, s výnimkou spomínanej pracovníčky, stále v práci. Ošetrovatelia, aj keď akože dovolenkujú, musia prísť každý deň do práce a postarať sa o zvieratá. Ja čerpám dovolenku už druhý mesiac, ale reálne som ju nemal ešte ani jeden deň.“
Mesto: financovať ich budeme
Zisťovali sme, koľko prostriedkov vynakladá ročne Mesto Stropkov na chod zoo parku.
„V roku 2013 sme pre zoo park vyčlenili 54 021 eur, 60 percent z nich išlo na mzdy, 21 percent na odvody a zvyšok na tovary a služby. V roku 2014 sme pre zoo park vyčlenili 54 839 eur, z toho 58 percent na mzdy, 20 percent na odvody a zvyšok na tovary a služby. Táto položka zahŕňa platby za elektrickú energiu, plyn, vodu, telefón, materiál, nákup PHM, poistenie vozidla, prídel do SF, stravovanie, opravy vozidla a odstupné,“ uviedol prednosta MsÚ Michal Polák.
Na otázku, prečo mesto nebude zoo parku financovať materiálové výdavky a výdavky za pohonné hmoty, reagoval: „Mesto Stropkov bude aj naďalej financovať prevádzkové výdavky, ktoré vzniknú v súvislosti s činnosťou Fauna CVČ (oficiálny názov zoo parku–pozn. red.).“
Autor: ada
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári