Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Prešovčania dostali lídra súťaže na lopatky

To, že sú prešovskí prvoligoví hokejisti doma v pohode, sa potvrdilo v derby s Michalovcami.

Dal gól. Proti Michalovciam sa z Prešovčanov presadil aj Tomčák.Dal gól. Proti Michalovciam sa z Prešovčanov presadil aj Tomčák. (Zdroj: elev)

To, že sú prešovskí prvoligoví hokejisti v domácom prostredí naozaj pevní a vedia sa vyburcovať najmä proti mocným rivalom, sa potvrdilo naposledy v tradičnom stredajšom derby v rámci 11. kola s Michalovcami. Domáci PHK 3b dostal lídra súťaže na lopatky v meraní síl, ktoré gradovalo v záverečnej časti. Po úvodných dvoch tretinách viedli hostitelia dvojgólovým rozdielom, ale každý na zimnom štadióne vedel, že favorit to nenechá len tak. Avšak aj majster tesár sa utne a nápor vo finiši prišiel pre Zemplínčanov tentoraz už neskoro.

PREŠOV. Divák si rozhodne prišiel na svoje v strhujúcej záverečnej pasáži, keď góly striedavo padali na oboch stranách a priebeh duelu pripomínal presýpacie hodiny.

Stavili na organizáciu hry

Úspech Šarišanov bol o to cennejší, že zase nenastúpili v kompletnej zostave. V ostatných dueloch sa objavovali pravidelne piati-šiesti juniori a inak to nebolo ani tentoraz. Chýbal Kolařík i Caban, nedoliečený Vartovník skúsil pomôcť mužstvu, ale predsa musel v priebehu súboja odstúpiť.

„Našťastie sa nám podarilo diery v zostave zaceliť. Prejavili sme patričný náboj a túžbu po víťazstve, no bolo to tesné a dosť vyčerpávajúce,“ rozhovoril sa bezprostredne po stretnutí tréner Prešova Ján Vodila.

Podľa neho o bodoch rozhodla kvalitná organizácia hry a vôľa mladíkov presadiť sa, obstáť. Tréneri ich nabádajú, že pokiaľ mienia zaujať neskôr, musia zabrať už teraz a s vervou sa popasovať o šancu, dôveru realizačného tímu.

Domáci vedeli, že Michalovce disponujú kvalitou na každom poste počnúc brankárom a končiac krídelníkom poslednej formácie. Preto sa zamerali na to, aby im nedali protihráčom veľa priestoru a dôsledne vykrývali predovšetkým stredné pásmo.

„Zlomové boli presilovky na oboch stranách, no mrzelo ma, že sme nevyužili dlhú takmer dvojminútovú presilovú hru 5:3. Zase sme ju premárnili a nestalo sa nám to v tomto ročníku po prvý raz. Doma sa takéto situácie musia inak riešiť. Trénujeme to, no nedarí sa nám z toho vyťažiť viac. Na druhej strane to, že sme skórovali v oslabení, bola vzpruha pre mužstvo.“

Ťažké chvíle na záver

Najťažšie chvíle prežívali hostitelia v poslednej dvadsaťminútovke. Michalovce najprv znížili na 2:1, Prešov ale kontroval zásahom na 3:1, no o chvíľu bolo 3:2. V záverečných minútach dráma gradovala, hráči PHK 3b dali aj štvrtý gól a hostia stanovili konečné skóre pri power play pár sekúnd pred koncom.

„Súper má hráčov, ktorí vedia vyťažiť z takýchto situácií, ale našťastie sme si už víťazstvo nenechali vziať. Priznám sa, že keď hostia upravili na 3:2, lámal sa chlieb v tomto stretnutí. Išlo o to, či sa im podarí vyrovnať alebo predsa ešte zakontrujeme a ustojíme to. Štvrtý zásah nás upokojil a mali sme to viac pod kontrolou,“ zakončil svoje hodnotenie tréner Ján Vodila.

Uznanlivo sa vyjadroval o sile Zemplínčanov a ich kvalitnom hernom prejave. Ním len umocnili povesť, ktorá ich predchádzala a potvrdili, prečo sú v tabuľke tak vysoko. Práve postavenie súpera bolo pre mladíkov v domácom drese hodenou rukavicou a tí ju ochotne zdvihli.

Znovu sa ukázalo, že súťaž je naozaj vyrovnaná a nikto si nemôže byť ničím istý. Prešovu sa zapáčilo pozerať na väčšinu účastníkov z horných poschodí pelotónu a nerád by odtiaľ zliezol dolu.

Lenže túto ambicióznosť treba dokazovať neustále a najbližšie už dnes v ďalšom domácom vystúpení proti slovenskej osemnástke o 17.30.