Prešovské divadlo malo svoje vzopätia i pády. Jeho históriu od počiatku až po prvé roky profesionálnej scény komplexne zmapoval Peter Himič. Kniha je určená odbornej i širokej verejnosti.
PREŠOV. Noc divadiel, ktorá bude 15. novembra, sa začne v Divadle Jonáša Záborského v Prešove o 19. hodine prezentáciou novej knihy.
Jej autorom je kulturológ Peter Himič, posledných 15 rokov riaditeľ Štátneho divadla Košice.
Komplexný výskum chýbal
Publikácia Divadelný život Prešova - od počiatkov do polovice 20. storočia je vedecká monografia, ktorá nie je určená len teatrológom, ale všetkým milovníkom divadla.
Peter Himič vyučoval vyše 22 rokov dejiny slovenského divadla na prešovskej filozofickej fakulte. Špecializoval sa na východné Slovensko a zvlášť na rodný Prešov.
„Divadelná história sa ním zaoberala málo a ak, tak to boli len čiastkové výstupy. Komplexný výskum chýbal,“ vraví autor, ktorý sa podujal históriu spracovať. V knihe sa venuje počiatkom divadelníctva, medzivojnovému Prešovu a končí prvými rokmi pôsobenia Slovenského divadla, dnešného DJZ.
Počiatky už pred stovkami rokov
Kam až teda história siaha? Podľa Himiča sú dva pohľady, jeden mapuje, iba to, čo je zapísané, druhý je širší.
„Boli to rôzne divadelné prejavy. Napríklad obdobie tzv. liturgického divadla, čo boli prejavy zavreté v kostoloch, viazali sa na veľkonočnú omšu. Keď sa toto divadlo dostalo na námestie, čo je prípad Prešova, tak to prešlo do známych stredovekých mystérií,“ ukazuje na dávnu históriu, z čias, keď bol Prešov významné stredoveké mesto.
Prešov má aj niekoľko prvenstiev, zaznamenaných písmom. Antického Plauta tu uviedli v roku 1518, Peter Eisenberg naštudoval v roku 1651 Dvojdomú básnickú hru, čo je však podstatné, zaznamenal ju písomne.
Divadlu sa venovali jezuiti, školy, v 19. storočí kočovné spoločnosti a jeho boom nastal po roku 1918.
Významný bol súbor Záborský, ktorý bol vlastne akýmsi prapredkom dnešného DJZ. Väčšinu publikácie tvorí medzivojnové a vojnové obdobie prešovského divadelníctva.
Boj o prežitie, boj o budovu
„Veľkú časť som musel venovať naprávaniu omylov. Najťažšie bolo vyvrátiť faktografické chyby i názorové omyly,“ hovorí autor, ktorý na knihe pracoval dlhé roky. Zháňanie prameňov nebolo jednoduché. Chýbali aj recenzie.
„Neboli tu divadelní kritici, články písali miestni ľudia. Stávalo sa aj to, že si aj riaditeľ napísal sám recenziu pod pseudonymom,“ prezrádza dobové PR divadla v Prešove.
„Malo veľké vzopätia, ale aj veľké prepadáky. Často to bol zápas o to, aby vôbec bolo, aby existovalo,“ zdôrazňuje Himič s tým, že samostatnou kapitolou bol boj o budovu divadla.
Pokračovanie nabudúce
Publikácia obsahuje aj unikátne archívne fotografie, napríklad z archívu Agneše Kalinovej. Nechýbajú na nich exponenti Slovenského štátu, zachytení na snímke v lóži počas premiéry.
V súčasnosti už Peter Himič uvažuje o zavŕšení histórie divadelníctva od polovice 20. storočia po súčasnosť. Jedným dychom však dodáva: „Netreba veci uhnať...“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári