V hlavných úlohách hviezdia Boris Srník a Kveta Stražanová. Trojhodinové predstavenie vzbudzuje po zhliadnutí zimomriavky a množstvo otázok.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
PREŠOV. Tóno Brtko, jednoduchý stolár, získava vďaka svojmu švagrovi, veliteľovi Hlinkovej gardy, galantériu.
Tú vlastní stará Židovka Rozália Lautmanová. Z Tóna sa stáva arizátor. Začína sa boj s vtedajšou dobou aj svojím vlastným svedomím.
Známy dej sa odohráva najnovšie na prešovských doskách. Režisérsky si DJZ prizvalo k spolupráci Mariána Pecka. Po poslednom titule Seňora je to jeho v poradí 4. spolupráca. Ako priznal, veľmi si váži pozvanie, lebo je tu skvelá spolupráca.
„V Prešove je v hereckých šatniach talentu veľa,“ zhodnotil skúsený režisér. V práci videl veľký zmysel, ten by mali vidieť aj diváci.
„Máme nielen znepokojovať, ale aj pripomínať, kritizovať,“ povedal na margo titulu.
Boris Srník zahral postavu originálne
Hlavnú postavu, Antona Brtka, si zahral Boris Srník. A vraj sa v nej celkom našiel.
„S takou postavou som sa ešte nestretol, ktorá by sa mi zdala takou vlastnou, snažil som sa tej postave dať niečo zo seba,“ vysvetlil herec. Neraz mal vraj sám počas hrania zimomriavky.
„Kládol som si otázku, ako by sa tí ľudia zachovali? Koľkí by ju skryli a koľkí by ju udali?“ pýtal sa.
Za dva mesiace vraj cíti, že je z neho bojovník, ktorý veľmi túži po tom, aby sme si dávali pozor a nič také ako vtedy sa viac nezopakovalo.
Porovnávania so svojím filmovým predchodcom Jozefom Kronerom sa nebál.
„Pán Kroner spravil filmovú verziu, ja robím divadelnú, je to niečo úplne iné, toto bude hrať Srník,“ povedal s úsmevom Boris.
Veľmi oceňoval poctivú prípravu, vraj sa dozvedel za dva mesiace neskutočne veľa.
Desiatky kufrov a rýchle prezliekanie
Scéna predstavenia je tvorená z desiatok kufrov, čo v sebe nesie tiež silné posolstvo. Podľa slov režiséra je každý z nich jedinečný.
„My sme tie kufre nevyrábali, každý má svoju osobnú históriu, každý ten kufor si niekto niesol, nie je vymyslené,“ povedal režisér. Vraj boli pozháňané dokonca až odkiaľsi z Maďarska.
Najčastejšie s nimi pracovali postavy Gros a Man v podaní Miroslava Bodokiho a Slavomíry Fulínovej.
„Zo začiatku sme sa museli naučiť, ktorý kufor kam patrí,“ vysvetlil Miroslav.
Oceňoval aj spoluprácu so Slavomírou, keďže herectvo je najmä o vzájomnom cítení sa.
„Ide o to, ako sa dostať do hlavy druhého a čítať myšlienky, predvídať konanie,“ povedal Miroslav a ako dodal, zabrať im dali aj ultrarýchle prevleky.
Odznie aj nárečie
Slávka si v hre zahrala aj mužskú postavu, holiča Katza.
„Bolo to asi najväčším problémom, keďže je to mužská postava a nemá ľahký osud,“ povedala jeho predstaviteľka.
Nakoniec však upustili od klišé a s režisérom sa dohodli na prirodzenosti. Marián Pecko ocenil aj nárečie, ktoré sa mu podľa jeho slov veľmi páčilo. A v podaní Kvetky Stražanovej bolo zvládnuté bravúrne.
Odkaz pre mladých, silné memento
Predstavenie má nielen vtipné momenty, ale najmä hlboký odkaz pre všetky generácie.
Ako povedala Kvetka Stražanová, predstaviteľka Židovky Rozálie, veľmi by si priala, aby to videla aj mládež, ktorá to nezažila, chodili na predstavenie školy.
„Ja by som veľmi chcela, aby na to chodili mladí ľudia, lebo to nie je hra, ktorú napísal niekto len tak, to sú fakty. A odkaz pre ďalšie generácie, aby to nikdy v živote už tak nebolo,“ vyznala sa herečka.
„Treba skúsiť aj inú emóciu, nielen smiech. Diváci sa prídu nielen zasmiať, ale si aj poplakať. A možno to bude smiech cez slzy. Lebo aj taký je život,“ zhodnotil riaditeľ divadla Ján Hanzo.
Aktuálna premiéra Obchodu na korze v Historickej budove prešovského Divadla Jonáša Záborského bude už v piatok o 18.30 hod.
Foto k článku: TASR/Milan Kapusta
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári