Druhý raz v 23-ročnej histórii festivalu Prešov Jazz bol jeho hlavnou hviezdou Rudy Linka.
PREŠOV. Čechoameričan Rudy Linka so svojím triom bol vo štvrtok večer hlavnou hviezdou festivalu Jazz Prešov 2014.
Festival takto zakončoval aj pred ôsmimi rokmi. Znovu pred zaplnenou sálou PKO - Čierny orol.
„Robím stále to isté, len mám o osem rokov viac. Stále bývam v New Yorku a stále mám chalupu na Šumave. Vtedy som ju opravoval tri roky, teraz ju opravujem jedenásť rokov. To je jediné, čo sa zmenilo,“ povedal nám fenomenálny gitarista, ktorému tento rok vyšlo výpravné retrospektívne 2CD so stostranovým bookletom.
Pendluje medzi USA a ČR
Na svojom konte má Rudy Linka 15 radových albumov, ani jeden z nich však nevyšiel na klasickej vinylovej platni: „Nikdy som nemal klasický vinyl, lebo keď som nahral svoju prvú platňu, to bolo presne vtedy, keď sa prechádzalo na cédečká.“
Linkov prešovský koncert bol znovu excelentný. Popri hudobnej zložke znovu zaujal aj vtipným uvádzaním jednotlivých songov.
Svoj hudobný diár má nabitý. „Keď ste muzikant a chcete robiť niečo kreatívne, musíte cestovať. Pravda, predtým som bol na cestách ďaleko častejšie. Boli to i šesťtýždňové šnúry, teraz sú tak trojtýždňové,“ prezradil nám muzikant, ktorý toto leto strávil opravou chalupy a prípravou festivalu.
Priznal, že najviac roboty pri organizácii festivalu urobí jeho manželka. Teraz sa chystá späť do Ameriky na výnimočnú udalosť. V Kongrese osadia bustu Václava Havla.
„Majú tam len tri prázdne miesta a jedno z nich ide Václavovi Havlovi. Takže to je obrovská sláva,“ uviedol Linka, ktorý na slávnosti vystúpi po Českej filharmónii.
Fakt staré piesne
Druhý festivalový deň prešovských „džezákov“ obligátne načali domáci umelci. Tentoraz to bola o niečo staršia kapela.
Prešovský dixieland tvoria zväčša starší muzikanti okolo Antonína Horkela a Pavla Papača. Kapela oslavujúca desiate výročie priniesla na festival závan klasického swingu, podľa dramaturga Petra Adamkoviča to bol nefalšovaný New Orleans Style. Táto hudba nezostarla, o čom svedčí aj fakt, že jedna z interpretovaných piesní má 110 rokov.
S Prešovským dixielandom si zaspievala Katka Koščová, ktorá si tak splnila ďalší z hudobných snov.
Koščová: Môj muž na koncert zabudol
„Pred džezovými festivalmi mám vždy rešpekt. Ľudia, ktorí na ne chodia, niečo očakávajú a ja sa bojím, či som schopná ich predstavu splniť a zároveň sa teším. Zvlášť tu, v Prešove, o čom sme sa s Peťom Adamkovičom viackrát bavili, ale doposiaľ to nevychádzalo,“ uviedla Katka, pre ktorú bolo dávnejšie vystúpenie Dana Bártu na festivale Jazz Prešov jedným z top koncertov, aké kedy zažila.
Mimochodom, aj s Bártom si už neskôr spoločne zaspievala. Podobne ako s ďalšími interpretmi z „džezákov“ Matejom Benkom či AMC Triom.
„Minule som práve nad tým rozmýšľala, že sa mi asi splnili všetky muzikantské sny,“ podotkla.
Zaujímavé je, že jej manžel a manažér v jednej osobe zabudol, že v ten deň majú koncert. Pri obede ich oslovila jedna pani, či budú mať na koncerte cédečká na predaj. „Môj muž jej povedal, že my dnes nemáme koncert. Pritom máme,“ zasmiala sa speváčka.
Žánrová pestrosť
Priestor po klasickom swingu a pred virtuóznym moderným gitarovým džezom patril avantgarde.
Ľubo Šamo Projekt prišiel s modernisticky poňatou produkciou, novými zvukmi, ktoré vyludzoval líder na svojich husliach a podporovali ho v tom syntetizátory.
Aj tento koncert potvrdil žánrovú pestrosť festivalu Jazz Prešov, ktorá patrí medzi poznávacie znamenia tohto tradičného podujatia.
Katka Koščová. Zaspievala si s Prešovským dixielandom
Ľubo Šamo Projekt. Prišli s netradičným poňatím džezu. Foto: Kamila Kráľová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári