PODHRADÍK. Prvá písomná zmienka o obci Podhradík, okres Prešov, pochádza z roku 1401. Dedinka pod stredovekým hradom Šebeš však už na týchto miestach stála roky pred tým. To, že patrila do sídelného panstva, dnes dokumentuje aj erb.
"Z nášho erbu jednoznačne vyplýva, že sa nachádzame pod hradom. Je na ňom aj Baránok boží v zlatej zbroji držiaci striebornú žrď so zlatou zástavou, ukončenou lastovičím chvostom," vysvetlil starosta Ladislav Stanek.
Doplnil, že je to symbol toho, že väčšina ľudí v obci sa hlási ku katolíckej cirkvi.
Na nižnom konci obce bol v roku 1755 postavený kostol, ktorý bol neskôr po rôznych úpravách v roku 1992 zbúraný, pretože sa objavili statické nedostatky. Na jeho mieste ľudia vybudovali nový, moderný, rímsko-katolícky kostol Najsvätejšej Trojice.
Dedina bola kedysi majetkom rodu rytiera Syneka de Sebessy, ktorí si neskôr postavili sídlo v neďalekej Nižnej Šebastovej.
Hrad obnovujú
Od 17. storočia hrad chátral a takmer zanikol. Jeho obnova sa začala v roku 2012.
Počas revitalizačných prác sa objavila jedna zaujímavosť, ktorá pochádzala z oveľa mladšieho obdobia. Na jednej zo skál sa našiel súbor číslic, ktorý upozorňoval na to, že v protiľahlom svahu sa nachádza nálezisko zdroja živého striebra.
Koordinátor prác na hrade Martin Sárossy uviedol, že podľa doteraz zistených skutočností súbor číslic na hradnom brale podpísaný menom L. Cseh upriamuje pozornosť na šachtu, kde sa objavila rumelka, ktorá sa používa na výrobu ortuti.
"Aj informácie nášho náučného chodníka hovoria o tom, že zápisy by mali byť od významného geológa Ľudovíta Čecha, ktorý v 19. storočí posudzoval výdatnosť opálových baní na Dubníku, a v tom čase navštívil aj hrad Šebeš," hovorí Sárossy.
Dodal, že podľa zistených informácií sa portál do šachty nachádza za potokom Šebastovka na úpätí Hájovej hory, ale je v dezolátnom stave. Ešte v čase 2. svetovej vojny ju vraj obyvatelia obce využívali na ukrývanie materiálu a potravín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári