PODHRADÍK. Napriek tomu, že v obci Podhradík, okres Prešov, žije len 375 obyvateľov, púšťajú sa do rozvojových projektov. Keďže peniaze z eurofondov sa získavajú ťažko, väčšina investícií ide z vlastných zdrojov.
"Naša dedinka leží len desať kilometrov od krajského mesta v krásnom prostredí a je takzvanou koncovou obcou, takže cez nás sa neprechádza do nejakej inej dediny či mesta. Je tu ticho a útulne," hovorí starosta obce Ladislav Stanek.
Práve tieto skutočnosti sú lákadlom pre ľudí z mesta, ktorí si tu začali budovať svoje domovy. K hlavnej ulici v posledných rokoch pribudli ďalšie tri vedľajšie, kde obec vytvorila podmienky pre individuálnu bytovú výstavbu.
Investovali do inžinierskych sietí a na parcelách postupne rastú nové domy ako huby po daždi.
Centrum obnovili
Starosta pripomína, že sa výrazne zmenil vzhľad centrálneho verejného priestranstva, na ktorého revitalizáciu získali z európskych zdrojov 105 000 eur.
"Naša centrálna zóna je rozdelená na tri časti. Okrem obnovy chodníkov a verejnej zelene sme tu vytvorili relaxačnú zónu pre matky s deťmi s detskými preliezačkami a pribudli aj prvky drobnej architektúry. Je tu samozrejme aj niečo pre seniorov, pretože si môžu oddýchnuť v novom altánku," dodáva Stanek.
Zdôraznil, že všetko sa snažili robiť z dreva, bez kovových a betónových prvkov, aby to nenarušilo kolorit dedinky.
"Z dreva sú lavičky, altánok, prístrešky na autobusových zastávkach i mostíky cez potok. Hlavný most cez Šebastovku je síce betónový, ale zábradlie sme vymenili za drevené," vysvetľuje starosta.
Zdôraznil, že jednou z najväčších obecných investícií je kanalizačný zberač. Vzhľadom na nedostatok financií projekt rozdelili na niekoľko častí a ľudí pripájajú postupne.
"Momentálne pokračujeme v budovaní zberača A v celkovej dĺžke 1700 metrov, doposiaľ sme urobili zhruba 1 000 metrov. V tomto roku chceme ukončiť 300 metrov s tým, aby vznikli podmienky na vybudovanie chodníkov v obci. V prípade dokončenia prvej etapy sa bude môcť napojiť zhruba 40 rodinných domov," vysvetľuje starosta.
Dodáva, že investícia v prvej etape predstavuje zhruba 354 000 eur, ďalšie peniaze však budú potrebovať na vybudovanie druhej etapy.
Opravili cesty aj škôlku
Obci sa okrem tejto investície už podarilo vybudovať obecný rozhlas, verejné osvetlenie a opravili aj niektoré komunikácie. Vyše 50 000 eur investovali do rekonštrukcie budovy materskej školy, ktorú navštevuje 25 detí. K tomu pribudlo nové vybavenie škôlky a záhrada s detským ihriskom.
"Keď sa dokončí oprava hradu Šebeš, počítame s väčším prílevom turistov. Aj z tohto dôvodu sme nezabudli na parkoviská v dedine a ďalšie chceme postaviť priamo pod hradom, kde by malo vzniknúť aj nejaké zázemie pre turistov," uzavrel starosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári