V kanceláriách úradníkov mestského úradu a jeho organizácií sa nachádzajú obrazy v hodnote 135-tisíc eur. Ďalších šesťdesiat diel vo vlastníctve mesta má nulovú hodnotu. To je podľa kontrolóra nezmysel.
BARDEJOV. Na poslednom septembrovom zastupiteľstve bardejovskí poslanci prerokovali a zobrali na vedomie aj správu hlavného kontrolóra o evidencii umeleckých diel a obrazov vo vlastníctve mesta.
Aj keď sa o tejto kontrole v mestskom parlamente vôbec nediskutovalo, jej výsledky sú zaujímavé.
V správe sa uvádza, že umelecké dielo sa stáva majetkom mesta vtedy, ak je známa jeho hodnota a pokiaľ nie je jeho hodnota určená, je potrebné ju stanoviť.
„Podľa zákona mesto nemôže vlastniť majetok, ktorý nemá žiadnu cenu. Aj keď je napríklad majetok odpísaný, má ešte stále trhovú cenu. Umelecké diela sa ale odpisovať nemôžu, naopak, časom by sa ich cena mala zhodnocovať. Problém je aj v tom, že ak nie je určená cena obrazu, resp. je nulová, obraz sa nedá poistiť. Ak teda obraz nemá reprodukčnú cenu, musí mať cenu určenú súdnym znalcom,“ vysvetľuje Vladimír Harajda, hlavný kontrolór mesta Bardejov.
Kontrola vykonaná Harajdom v júli zistila, že na dvoch oddeleniach mestského úradu (vnútorných vecí a kultúry) sú evidované umelecké diela v hodnote takmer 135-tisíc eur.
Kde sú?
„Vedel som, že obrazy sú po kanceláriách mestského úradu všelijaké. Keďže sa trochu zaujímam o umenie, všimol som si aj niektoré vzácne kusy. Nikto mi však nevedel povedať ich cenu. Tak som si povedal, pozriem sa na to, ako to v majetku mesta s tými obrazmi vyzerá. Niektoré obrazy ocenené a zaevidované boli, niektoré nie,“uviedol kontrolór, čo ho k vykonaniu kontroly motivovalo.
Celkovo mesto Bardejov vlastní približne 400 umeleckých diel, ktoré sa nachádzajú roztrúsené v kanceláriách úradníkov mestského úradu, ale aj v poľsko-slovenskom dome, Bardejovskom podniku služieb BAPOS, Bardbyte, bardejovskej televízii, alebo zapožičané v Základnej umeleckej škole M. Vileca či okresnej knižnici.
Problémom podľa Harajdu je, že 60 z nich je evidovaných s nulovou hodnotou, aj keď mesto má na tento účel osobitnú smernicu o oceňovaní a odpisovaní dlhodobého majetku.
Ide obrazy a artefakty nadobudnuté od roku 1993, z nich 7 obrazov je úplne nových, ktoré pribudli do majetku mesta v minulom roku.
V celofáne
„Obrazy pochádzajú z obdobia 50. rokov minulého storočia až doteraz. Prakticky odkedy v minulom režime existoval mestský národný výbor. Napríklad tu máme obraz, ktorý bol kúpený ako dar nejakému papalášovi, nikdy sa však neodovzdal a pätnásť rokov visí zabalený v celofáne na stene,“ komentuje výsledky kontroly Vladimír Harajda.
Mesto by podľa neho malo vytvoriť databázu a komplexnú evidenciu všetkých diel, predovšetkým však obrazy oceniť a poistiť, vytvoriť vhodné podmienky pre ich uskladnenie a zriadiť ich trvalú expozíciu, kde by počas roka stovky obrazov mohli rotovať.
„Bardejov má štyri kultúrne ustanovizne, otázka je, prečo ani jedna z nich nemá stálu galériu. Nič extra vymýšľať netreba. Stačilo by iba vystavovať obrazy, ktoré mesto vlastní a príležitostne ich ponúknuť na dražbu alebo verejnú akciu,“ navrhuje Harajda.
Zodpovedne
Podľa Jozefa Guligu, vedúceho kancelárie primátora, je súčasťou rozvoja mesta aj starostlivosť o kultúrne pamiatky a umelecké diela a mesto k plneniu tejto úlohy pristupuje s veľkou zodpovednosťou.
„Niektoré umelecké diela sú umiestnené v ZUŠ Michala Vileca, časť v okresnej knižnici, časť v kanceláriách mestského úradu, ostatné sú uložené na oddelení kultúry. Obrazy z plenérov za posledné dva roky sú umiestnené v dočasnej galérii v seniorcentre. Jedným z našich zámerov je vytvoriť v budúcnosti mestskú galériu, kde by boli jednotlivé diela vystavené,“ odpovedal Guliga na otázku, ako chce mesto s umeleckými dielami, ktoré vlastní, naložiť v budúcnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári