Z historickej zborovskej Rákociho aleje prežil jediný potomok. Jedinečnú 250-ročnú Rákociho lipu našli v záhrade bývalého starostu dobrovoľníci z občianskeho združenia Šok. Aleju chcú znovu vysadiť.
ZBOROV. „Datum Zborovie sub centum tiliis – Dané v Zborove pod Sto lipami.“ Takto datovali svoje listy pred tristo rokmi šľachtici sídliaci v Zborove (okres Bardejov).
Historickú aleju Františka I. Rákociho, vysadenú v druhej polovici 17. storočia, si starší Zborovčania ešte pamätajú. Projekt jej znovuobnovenia a záchrany vzácneho druhu lipy, ktorý ju tvoril, začali miestni dobrovoľníci tento rok.
Aleja bola pravouhlá a prebiehala po dnešnej Lesnej ulici a Ulici pod 100 lipami. Význam aleje však nespočíval iba v jej historickej hodnote a estetických kvalitách. V roku 1935 tu maďarský botanik István Györffy na svojich potulkách po Šarišskej župe objavil zvláštnu lipu.
Zborovská lipa
„Keďže mu to nedalo, odobral zo stromu vzorky a zaslal ich do Prírodovedného múzea v Budapešti. Tu ich botanik Ján Wagner identifikoval ako nový druh lipy. Kríženec lipy malolistej, lipy veľkolistej a lipy striebornej, ktorý vzhľadom na historické súvislosti a okolnosti jej objavenia pomenoval Tilia Rákócziana (Lipa Rákociho),“ hovorí Ján Šurkala z občianskeho združenia Šok, ktorý projekt rozbehlo.
Aleja bola v dôsledku ťažkých bojov počas prvej svetovej vojny poškodená a v šesťdesiatych rokoch minulého storočia zanikli aj jej posledné exempláre. Dobrovoľníci pri práci na inom projekte náhodne objavili informáciu o existencii špeciálnej „zborovskej“ lipy a začali po nej pátrať.
V spolupráci zo Slovenskou akadémiou vied (SAV) našli pôvodný vedecký článok botanika Wagnera a dali ho preložiť do slovenčiny.
„Článok obsahoval presný vedecký popis tohto kríženca, čo bolo základným predpokladom pre pátranie po tomto stratenom druhu. Hoci z pôvodnej aleje sa nezachoval ani jeden strom, verili sme, že počas jej vyše tristoročnej histórie sa niekde vysial jedinec tohto druhu a stále prežíva,“ popisuje pátranie Šurkala.
Bol to záhradník
Nakoniec takýto exemplár našli v záhrade bývalého starostu Júliusa Šarišského. S Wagnerovým popisom vykazoval 250-ročný strom pozoruhodnú zhodu. Jeho vzorky preto poslali do SAV-ky a momentálne čakajú na potvrdzujúce stanovisko odborníkov.
„Predok pána Šarišského pracoval ako záhradník v parkoch a záhradách okolo bývalej kúrie v centre Zborova. Odtiaľ si domov priniesol jeden stromček „špeciálnej“ lipy, čím pravdepodobne nevedomky zachránil tento hybrid pred vyhynutím,“ vysvetľuje Ján Šurkala.
Výnimočný projekt
Na projekt obnovy aleje získali Zborovčania aj tisíceurový grant, ktorý im umožnil namnožiť niekoľko desiatok jedincov tohto druhu potrebných pre obnovu historickej aleje. Podľa Šurkalu je tento projekt výnimočný.
„Obnova Rákociho aleje je značne špecifická a keďže ide o veľmi rozsiahly projekt, budeme ho intenzívne riešiť minimálne nasledujúcich 10 rokov. Navyše potrebujeme do projektu zapojiť okrem dobrovoľníkov aj odborníkov, botanikov, architektov, historikov, samosprávu a ďalších hráčov.“
Kadiaľ povedie?
Túto jeseň chcú zozbierať semená lipy, z ktorých sa na jar 2015 pokúsia namnožiť dostatočné množstvo rastlín.
V druhej fáze projektu obnovy aleje plánujú založiť v Zborove lipovú škôlku, kde by rozmnožené rastliny mohli vyrásť do takej podoby, aby boli schopné výsadby priamo na trase aleje.
„Túto aktivitu plánujeme realizovať, v závislosti od našich úspechov s rozmnožením líp, pravdepodobne v roku 2015 alebo 2016. Očakávame, že posledná fáza projektu, samotná výsadba aleje, sa nebude realizovať skôr ako o šesť rokov,“ hovorí o projekte Šurkala.
Okrem zabezpečenia dostatku výsadbového materiálu musia dobrovoľníci vytýčiť aj trasu aleje a odstrániť z nej všetky technické prekážky.
„Čo sa samotnej trasy týka, v hre je niekoľko alternatív, pričom jednotlivé varianty majú svoje plusy a mínusy. Momentálne nevieme povedať, kadiaľ obnovená aleja nakoniec povedie. Každopádne však bude v Zborove, vysadená lipami druhu Tilia Rákócziana, bude mať presne 100 stromov. Ideálne v pôvodnej trase,“ dodáva Ján Šurkala.
Záchrancovia. S odrezkami lipy. Foto: zborovonline.sk
Lipa Rákociho. Tilia Rákócziana. Foto: zborovonline.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári