Tréner Peter Dávid a Lukáš Urban. (Autor: Ján Leško)
Sportnet|28. okt 2014 o 17:42

Tréner Dávid po prehre v Skopje chválil výkon Lukáša Urbana.

Desaťnásobný slovenský hádzanársky šampión Tatran Prešov hrá nadnárodnú SEHA League štvrtú sezónu. Aj macedónsku metropolu poznajú Prešovčania dobre. Naostatok ich ale počasie do ulíc nepustilo. Už cestou cez Srbsko snežilo a v Skopje zase počas dvoch dní lialo ako z krhly.

SKOPJE. Väčšinu času okrem zvyčajných povinností pred súťažným zápasom trávila prešovská výprava v športovom komplexe Jane Sandanski, ktorú aj s priľahlým hotelom postavil ruský majiteľ Vardaru Skopje za jeden rok.

Komplex Jane Sandanski, ktorého súčasťou je osemposchodový hotel Russia, má prepojenie so spoločenskými i športovými zariadeniami.

Z hotelovej izby sa napríklad dá pohodlne ísť aj v papučiach do hlavnej či tréningovej haly, bazénu alebo regeneračných liniek a iných služieb.

To všetko pohodlie mala k dispozícii aj výprava hádzanárov Tatrana Prešov chystajúca sa na šláger ôsmeho kola SEHA ligy s Vardarom Skopje.

Podmienky na prípravu doma i v samotnej metropole Macedónska mali prešovskí hádzanári na úrovni.

Hoci cestovali bez zraneného pivota Michala Kopča a doliečujúceho sa slovinského legionára Vasju Furlana, tréner Prešova Peter Dávid sa netajil ambíciami na dobrý výsledok, na pokračovanie dovtedy trinásťzápasovej víťaznej šnúry Tatrana v nadnárodnej lige a slovenskej extralige.

Napokon ostalo iba pri zbožných želaniach. Slovenský majster nestačil na macedónskeho šampióna, úžasne povzbudzovaného celý zápas i počas polčasovej prestávky fanúšikmi Vardaru.

Mladík medzi osvedčenými strelcami

Tatran Prešov nezachytil začiatok zápasu. Vardar v piatej minúte viedol už 5:0, kým Tatran nie a nie prekonať výborného súperovho brankára Šterbika.

Prvý gól hostí dal až v ôsmej minúte zo sedmičky Antl. Prešov prehrával potom o šesť, znížil na tri, ale súper zase gólovo odskočil. Po prestávke až na rozdiel deviatich gólov.

V závere Tatran už iba korigoval, vzhľadom na priebeh zápasu na celkom prijateľnú prehru rozdielom šiestich gólov.

Najlepším strelcom hostí bol s ôsmimi gólmi Kristopans, o dva menej dal Antl.

V poradí tretím najúspešnejším strelcom Tatrana Prešov v zápase na tradične „horúcej“ pôde Vardaru Skopje bol najmladší z Prešovčanov, osemnásťročný slovenský reprezentant Lukáš Urban, autor štyroch gólov.

Prepásli úvod

„Zápas sme síce prehrali, no mňa tréner po jeho skončení pochválil. Podľa neho som odohral doteraz svoj najlepší zápas v nadnárodnej lige. Ocenil najmä to, že som sa nebál vnikať do obrany Vardaru a zakončovať. Dodal, že bolo na škodu, že okrem Kristopansa sme nevyvíjali na súpera väčší tlak zo spojkového radu. Prepásli sme úvod, preto predovšetkým sme zápas s macedónskym majstrom prehrali,“ povedal po záverečnom hvizde súboja v hale Vardaru strelec štyroch prešovských gólov.

Lukáš Urban je členom majstrovského kádra Tatrana, no hráva aj dorasteneckú ligu, ak je treba, vypomôže aj prvoligovému béčku. Skúsenosti má však už aj zo seniorskej hádzanárskej reprezentácie.

Od pondelka je v kádri trénera Slovenska Z. Heistera, pripravujúceho sa na kvalifikačné stretnutia o postup na ME 2016 v Poľsku. V stredu v Koperi so Slovinskom a v sobotu 1. novembra v Bratislave so Švédskom.

Doma sa dlho neohriali

Po návrate z Macedónska sa viacerí Prešovčania doma dlho neohriali. Pozvánky do reprezentácie Slovenska dostali Petro (za zraneného Kopča), T. Urban, Rábek, Pekár a L. Urban. Do lotyšskej Kristopans a českej Hrstka.

„V Slovinsku i doma so Švédskom nás čakajú dva veľmi ťažké zápasy. Ak mi tréner dá šancu aj v nich, vynasnažím sa v tých nasledujúcich nadviazať na výkon zo Skopje. Ak nastúpim, viem, že znova budem hrať proti hráčom nemenej zvučných mien. Skúsim nezľaknúť sa ani ich, poprípade presadiť sa strelecky aj v reprezentácii,“ zastrájal sa L. Urban.

Momentálne upiera pozornosť na zápasy v Slovinsku a so Švédskom.

Už rezonuje aj Melsungen

Tatran po asociačnej prestávke hrá SEHA ligu v Srbsku s Vojvodinou Nový Sad a doma so srbským vicemajstrom RK Radnički Kragujevac.

Potom už slovenský majster vkročí do tretieho kola druhej najprestížnejšej európskej súťaže hádzanárov, Pohára EHF.

Prešov v ňom čaká ťažký boj o postup do skupinovej fázy s mužstvom z najkvalitnejšej hádzanárskej súťaže na svete, bundesligovým MT Melsungen.

„Do Ligy majstrov sme v Bielorusku neprešli cez Meškov Brest. Žreb v Pohári EHF nám prisúdil vari najsilnejšieho súpera. Tentoraz verím, že postup nám už neunikne,“ mienil v časovom predstihu L. Urban.