Viac ako 520 hodín obrazového a zvukového záznamu a 26-tisíc fotografií v digitálnej podobe sprístupní Štátna vedecká knižnica v Prešove vďaka projektu, ktorý bol zameraný na vybudovanie dokumentačno-informačného centra rómskej kultúry.
PREŠOV. Vytvorenie nového pracoviska a jeho pilotnú prevádzku finančne podporil ako jeden zo svojich národných projektov štát a Európsky fond regionálneho rozvoja v celkovom náklade takmer 1,9 mil. eur.
Ako informovala riaditeľka knižnice Valéria Závadská, cieľom projektu bolo zrekonštruovať priestory, vybaviť ich kancelárskym zariadením a technikou, aby sa tu mohli sústrediť a spracovávať komplexné informácie o rómskej kultúre, histórii, jazyku, tradíciách a iných oblastiach života rómskej komunity zo všetkých regiónov Slovenska.
Nové pracovisko sa nachádza na Námestí mládeže v Prešove a vďaka nemu sa rozšírili priestory knižnice v tejto časti mesta.
Súčasťou odborného pracoviska je prezentačná miestnosť, študovňa romistiky Eleny Lackovej a depozit artefaktov rómskej kultúry.
Priestory centra sú vybavené najmodernejšími informačnými technológiami, ktoré slúžia na dokumentovanie rómskej kultúry s cieľom jej digitálneho spracovania, uchovania a prezentácie.
Úlohou projektu bolo zachytiť a v digitálnej forme prezentovať živú rómsku kultúru, nie digitalizovať pôvodné knižničné fondy.
Centrum si určilo za cieľ zdokumentovať oblasť orálnej histórie, hudobného dedičstva a zmapovať rómske remeslá.
Vznikla aj multimediálna kniha
Výstupom je aj multimediálna kniha o rómskej hudbe. V rámci projektu vyhotovili viac ako 520 hodín 2D a 3D obrazového a zvukového záznamu a množstvo fotografií, ktoré budú čoskoro dostupné verejnosti prostredníctvom on-line služby na adrese www.portalsvk.sk.
Súčasťou portálu bude tiež mapová služba, ktorá ponúka geografické znázornenie miest, odkiaľ pochádzajú živé nahrávky hudobných, tanečných, divadelných vystúpení, prezentácia remeselnej výroby a ukazuje, ku ktorému regiónu patria digitálne kultúrne objekty.
Projekt sa začal v septembri 2011, testovaciu prevádzku knižnica ukončí posledným októbrovým dňom.
Závadská podčiarkla, že od novembra bude činnosť pracoviska pokračovať, lebo podmienkou projektu bola jeho trvalá udržateľnosť minimálne do roku 2019.
Počas projektu knižnica zamestnala desať ľudí, z toho bol jeden projektový manažér, spolupracovala tiež s viac ako 30 externistami.
Po skončení projektu knižnica naďalej udrží osem pracovných miest.
Štátna vedecká knižnica v Prešove sa orientuje na budovanie fondov odbornej a vedeckej literatúry a v rámci špecializácie i na budovanie fondov národnostných menšín (Rusíni, Ukrajinci) aj na fondy slavistickej literatúry, resp. literatúry všetkých slovanských národov.
Jej pôsobnosť s realizáciou tohto projektu rozšírila na oblasť dokumentovania všetkého, čo súvisí s kultúrou rómskej národnostnej menšiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári