Na slovenský knižný trh sa dostala publikácia venovaná dejinám Prešova od maďarského historika Attilu Szekrényessiho pod názvom História Prešova v obrázkoch. Vyšla v slovenskom aj maďarskom jazyku a stretla sa s odmietavým postojom nielen Prešovčanov, ale aj historikov, ktorí dejiny mesta dlhodobo skúmajú. Našli v nej zásadné rozpory.
PREŠOV. Jedným z nich je aj odborník z Inštitútu histórie na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity prof. Peter Švorc. Zostavil viacero publikácií o Prešove, preto nás zaujímal jeho názor na novú knihu.
Neskrýval, že sa najskôr potešil, keď vyšla, hoci uvedeného kolegu z Maďarska nepozná. Tešil sa však len dovtedy, kým ju neprečítal.
„Prekvapila ma suverenita autora, ktorý tvrdí, že prináša skutočné a pravdivé informácie o dejinách Prešova. Knihu začína tým, že mesto založili „maďarskí dobyvatelia vlasti“, po ktorých tu prišli nemeckí osadníci a až v priebehu 16. stor. sa tu začali usádzať Slovania. Hovorí, že Slováci sa hodili len na pozície sluhov a nanajvýš niektorí na remeslá. Zato tunajší Maďari a Nemci boli lekári, právnici a inžinieri,“ hodnotí časť obsahu knihy Švorc.
Hviezdoslava označil za Maďara
Dodal, že ho mrzí, keď autor jedného z najväčších slovenských básnikov P. O. Hviezdoslava, ktorý študoval v Prešove, označil za Maďara.
Na otázku, či odporúča verejnosti prečítať si túto publikáciu, hoci je v nej veľa rozporov, odpovedal, že áno.
„Aspoň sa dozvedia, ako sa dajú dediny mesta zdeformovať. Szekrényessi roky 1918-1945 nazval dobou úpadku a stagnácie a myslel to úplne vážne. V tom čase sa však medzivojnové mesto opäť stávalo slovenským, do zastupiteľstva sa zase dostali Slováci, nielen Maďari, znova mohli rozhodovať, v školách sa učiť po slovensky, aj úradovať po slovensky. Toto však maďarský historik vníma ako úpadok,“ dodal Švorc.
„Nečítal som ju podrobne, len prelistoval, ale ani s výberom fotografií nesúhlasím. Zobrazujú len elitu a Slovákov degradujú na sluhov a robotníkov. Je to taký maďarský uhol pohľadu na realitu. Oveľa pravdivejšie sú napríklad Dejiny Prešova, ktoré zostavil Imrich Sedlák,“ myslí si Prešovčan František Varga.
Pripomenul tiež, že aj posledné archeologické výskumy potvrdili, že už v stredoveku územie osídlili Slovania a Slováci.
Peter Švorc s kolektívom historikov z univerzity zostavil niekoľko publikácií o Prešove, prvú v roku 1997 a to dokonca v troch jazykových mutáciách, rozšírené vydanie potom v roku 2006.
Úspech mala aj kniha Sprievodca po sakrálnych pamiatkach a cirkevnom živote v Prešove (1999) aj Príbehy starého Prešova (2003).
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári