Tristo strán dokáže prečítať za tri hodiny. Vedie jednoduchý a usporiadaný život a tvrdí o sebe, že je dosť lenivý typ.
BARDEJOV. V jej knihách nenájdete hlboké myšlienky ani filozofovanie. Romantickú lásku spojenú s dramatickým príbehom a trochou psychológie, to áno.
Ivana Ondriová je 33-ročná Prešovčanka pochádzajúca zo Stropkova. Doteraz jej vyšlo sedem románov. Dva aj v Čechách.
Milovanie po mexicky, Chlapi na zbláznenie, Mladý sexi a iba môj alebo Detský plač v podkroví sú názvy titulov začínajúcej spisovateľky, ktorá prijala pozvanie bardejovskej okresnej knižnice na besedu s čitateľmi. Okrem iného čitateľom prezradila, že všetky reálie v knihách si „vygúglila“ a že sa strašne teší na dôchodok. Po besede sme autorke položili tri otázky.
Čo píše a čo číta Ivana Ondriová?
- Píšem oddychovú, relaxačnú literatúru určenú ženám, aj keď pevne verím a chcem, aby sa v tom našli aj muži. O láske, o vzťahoch a mám rada aj dramatickú zápletku. Milujem literatúru, v ktorej je láska spojená s dramatičnom, akú píšu napríklad autorky Sandra Brownová alebo Joy Fieldingová, ktoré čítam a z ktorých som aj vychádzala. Takže čítam oddychovú literatúru, nikdy nie odbornú alebo filozofickú, a snažím sa ju aj písať.
Ako ste písali svoj prvý román a ako pracujete s textom dnes? Je v tom rozdiel?
- Niekedy som písala trošku ináč, v zmysle, že som dávala dlhé vety, málo dialógov a skôr som sa zameriavala na opis, čo mi aj bolo vytknuté. Momentálne sa snažím robiť vety kratšie, dynamické a používať viac dialógov, aby mal príbeh spád a aby sa človek v tom texte veľmi nestrácal. Niekedy mi trvalo napísať román aj šesť mesiacov alebo aj rok, teraz ho napíšem za tri mesiace, pretože to ide nejako tak samo. Myšlienky už plynú rýchlejšie a samozrejme mám aj dokonalejší prstoklad na počítači.
Dá sa písaním na Slovensku uživiť?
- Áno, aj z písania sa na Slovensku dá vyžiť, len človek nesmie mať nejaké veľké očakávania. A treba písať určitým, nazvime to „komerčným“ spôsobom. Týmto spôsobom nemusia písať takí autori, ktorí dnes už majú super meno a ktorí začínali skôr, napríklad páni Vilikovský, Hvorecký alebo Banáš. My, čo začíname, musíme, pokiaľ chceme zaujať komerčné vydavateľstvo, ísť smerom, ktorý je teraz daný, to znamená komerčným. Uvedomila som si, že na Slovensku musí človek písať komerčnú literatúru, inak nemá šancu.
Autor: mh
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári