Sladkosti, ochutené a farebné vody ani rýchle občerstvenie sa nebudú môcť od januára predávať v školských bufetoch. Majitelia hlásia likvidáciu.
BARDEJOV. Nový školský zákon, ktorý má platiť od nového roka, zakazuje predávať väčšinu výrobkov, ktoré si žiaci a študenti v školských bufetoch najviac kupujú.
V ponuke zostanú iba nesladené minerálky, ovocie a zelenina.
Podľa bývalej podpredsedníčky NR SR a poslankyne Smeru Renáty Zmajkovičovej, autorky „bufetovej“ novely, je načase, aby školským automatom a presladeným či presoleným školským bufetom odzvonilo.
Aj keď návrhu nepredchádzala žiadna odborná diskusia, podľa poslankyne by rodičia mali mať garanciu, že v bufetoch nebudú ich deťom predávané nevhodné potraviny, ale nutrične vyvážená a zdravá strava.
Na Slovensku je viac ako 2-tisíc základných škôl a približne 800 stredných škôl. Bufety sú väčšinou na stredných, ich zriadením si školy čiastočne riešia školské stravovanie.
Ani dospelým
„Určite je to likvidačné. Nemám k tomu viac čo dodať. Prakticky nebudem môcť predávať nič z toho, čo tu teraz mám. Jedine ovocie a minerálky. Pokiaľ nový zákon bude platiť, nebudem predsa platiť pokuty. Viete, hneď tu nabehne hygiena,“ vysvetľuje Sylvia Prokopová, prevádzkovateľka bufetu na Gymnáziu Leonarda Stöckela v Bardejove.
Podľa majiteľky ani teraz nie sú tržby také, ako predpokladali, keď na gymnáziu pred ôsmimi rokmi začínali.
„Ďalšia vec je, že toto je bufet na strednej škole, kde žiaci majú aj osemnásť rokov. Sú to dospelí ľudia. Už teraz im nemôžem predávať to, čo by chceli. Nesmú kávu, kolu ani tonikové nápoje, čo je pre nich obmedzujúce,“ dodáva bufetárka.
Prežívanie
Vedúca bufetu na Súkromnej združenej strednej škole v Bardejove Nataša Balaščáková zdieľa podobný názor.
„Bufet sme zriadili pred rokom, celé sme to tu na vlastné náklady upravili. Pretože o to žiaci bojovali. V školských bufetoch podľa mňa vôbec nejde o zárobok, ide viac menej iba o prežívanie. Ceny tu máme ešte nižšie ako v niektorých obchodoch,“ komentuje zákon vedúca.
Aj podľa nej je zákon likvidačný. Aj pre tých, čo majú v školách automaty.
„Viete, koľko detí tu cez prestávky chodí? Na jednej strane učíme deti finančnej gramotnosti, aby si vedeli odložiť peniaze aj na tú sladkosť, pretože je to prirodzená vec, na druhej strane likvidujeme bufety v školách. A je to aj o tom, aby deti neutekali zo školy von, teda o bezpečnosti.“
Pod schodmi
„Pre mňa to znamená absolútnu likvidáciu. Bufet tu prevádzkujeme siedmy rok. Päť rokov som bola nezamestnaná a keďže som si v Bardejove nemohla nájsť nijakú prácu, s manželom sme upravili priestor vo vestibule pod schodmi a zriadili tu bufet. Takže pre mňa ako pre ženu to stačilo,“ sťažuje sa ďalšia majiteľka bufetu z bardejovskej Základnej školy na Komenského ulici pani Hiščarová, ktorá tiež po novom roku zrejme príde o prácu.
Deti si podľa nej aj tak sladkosti nakúpia v obchodoch mimo školy. Za bufetárov už podpísala proti zákonu petíciu a podpísala sa aj pod výzvu prezidentovi.
„Viete, deti idú cez voľnú hodinu do neďalekého obchodu a aj tak si nakúpia energetické nápoje, čipsy a coca-colu. Čo z toho, že ja to nemôžem predávať. A keď bufety zatvoríme, budú mať problém učitelia, pretože deti budú zo školy utekať. Prečo sa to najprv neriešilo prostredníctvom školských jedální?“ pýta sa Hiščarová.
Podľa riaditeľa ZŠ na Komenského Jána Miku ide o zámer.
„Osobne si myslím, že si potom nájdu jednu štátnu firmu, ktorá bude centrálne dodávať všetkým bufetom na Slovensku. Každému je jasné, že tie bufety nefungovali na princípe zdravej výživy, ale ani na princípe biznisu. Takže myšlienka dobrá, ale realizácia nie.“
Chýba pohyb
Ľubomír Čekan, ktorý riadi bardejovskú Súkromnú združenú strednú školu, si myslí, že to, čo je predmetom novely zákona, je čistý nezmysel.
Aj podľa neho si deti tak či tak sladkosti a farebné vody kúpia. Keď nie v bufete, tak po ceste do školy.
„Ak zákonodarcom ide o zdravú výživu a zdravie detí, tak mali predovšetkým zvýšiť počet hodín telesnej výchovy a nie obmedzovať bufety. Aby sa deti začali konečne viac hýbať. Máme jednu hodinu telesnej výchovy týždenne, to je nič. Deťom chýba pohyb a ešte sa obmedzuje. A znova to bude viesť iba k jednej veci, bufetári budú špekulovať, tovar skrývať, budú chodiť kontroly a budú problémy. A je aj dosť možné, že sa niekto chce „dostať“ do školských bufetov,“ myslí si riaditeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári