V Prešove vymenili tisíc svietidiel za nové „ledky“, tie svietia inak. Nevrhajú svetlo do horného priestoru, osvetľujú len to, čo je pod nimi.
PREŠOV. Ďalšiu etapu výmeny verejného osvetlenia zavŕšili v Prešove. Vymenili tisíc svietidiel na pouličných lampách.
Staré guľaté svetlá boli zamenené za nové LED svetlá.
Grant plus úver z EBRD
Mesto na ne získalo stotisícový grant z Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD). Na zvyšné náklady poskytla EBRD investičný úver.
„Ide o sumu zhruba 400-tisíc eur, ktorá bude splatená priamo z úspor dosiahnutím znížením spotreby elektrickej energie. Mesto to teda de facto nestojí nič a má lepšie osvetlenie, ušetrí na energiách. Na úver pôjdu peniaze, ktoré by posielalo elektrárňam,“ uviedol Peter Bindas, výkonný riaditeľ spoločnosti O.S.V.O. Comp, ktorá spravuje verejné osvetlenie v Prešove.
Podľa jeho slov sa podobný projekt pokúšali získať cez štrukturálne fondy už dva razy. Až teraz našli inú schému cez EBRD.
„Snažili sme sa už v tomto roku získať úsporu. Preto bola celá výmena hotová do 39 dní,“ doplnil Bindas.
Využívajú nové technológie
LED svietidlá MiniLuma dodal výrobca Philips.
Obchodný riaditeľ dodávateľskej spoločnosti Bedřich Quadrát konštatoval: „Spotrebu svetla sme ubral o vyše 67 percent. Prešov je mesto, ktoré dlhodobo, koncepčne a konzistentne pracuje s tým, čo dnešný trh a vývoj v nových technológiách ponúka.“
Ako doplnil manažér Juraj Zaťko, celkový inštalovaný príkon klesol z 83 na 27 kW. Svetlo sa má však využiť lepšie.
„Intenzita je tam, kde je potrebná. Svieti dolu na cestičky, tam je až zdvojnásobená a nesvieti do horného priestoru ako pri guľových svietidlách. Svetlo ide tam, kde má,“ uviedol.
Sťažnosti na zlú viditeľnosť
Napriek tomu sa ozvali hlasy, podľa ktorých sú nové svetlá veľmi slabé. B. Quadrát ich očakával, s takýmito reakciami sa spočiatku stretávajú v celej Európe.
„To, čo sa v posledných štyroch, piatich rokoch odohráva v oblasti verejného osvetlenia, je návrat ku normálu. Tieto reakcie nie sú len od Šumavy k Tatrám, ale od Veľkej Británie, cez Škandináviu, až po Španielsko a Grécko. Doteraz tu bolo žlté svetlo s nízkou úrovňou rozoznania farieb. Nové technológie sú návratom k normálu. Prvé reakcie spravidla rýchlo upadnú, ľudia si zvyknú na prirodzenosť,“ povedal.
Peter Bindas priznal, že sa s kritikou streli, ale podľa ich vlastnej analýzy je dnes spokojných 80 percent obyvateľov. Dokonca už evidujú aj prvé požiadavky na zníženie intenzity svetla.
Pred: Pavla Horova pred výmenou svietidiel.
Po: Pavla Horova po nej. Foto: OSVO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári