Piaty raz sa konali aj v Prešove, privítali v rámci nich aktivistov, politikov aj historikov. Spoločne hľadali odpovede na otázky, či a aká je sloboda po 25 rokoch od pádu komunizmu.
PREŠOV. Hanusove dni privítali počas víkendu návšetvníkov v Prešove a v Spišskej Kapitule. V prešovskej časti programu sa do diskusie na doskách v Divadle Alexandra Duchnoviča zapojilo viacero významných ľudí.
František Neupauer, historik a riaditeľ Múzea zločinov a obetí komunizmu, Roman Joch, riaditeľ Občianskeho inštitútu a bývalý poradca premiéra Petra Nečasa, Piotr Bajda, politológ a vedecký pracovník Poľskej akadémie vied, europoslankyňa Jana Žitňanská a za aktivistov Jaroslav Varchola.
Sloboda – máme ju dnes?
V diskusii odznelo viacero zaujímavých podnetov pre diskusiu. Čo je sloboda, či ju dnes máme, ako je to so slobodou médií, či je rozdiel medzi totaliou a slobodou, ale aj spôsoby využitia slobody.
Rozprávali o nej tí, čo ju zažili, aj tí, čo ju poznajú len z počutia.
Jaroslav Varchola, predseda OZ myslím, teda som, sa otázkami novembra zaoberá veľmi intenzívne, hoci sám november nezažil.
„Snažíme sa študentom dať priestor na diskusie, dať im priestor, aby sa dozvedeli aj to, čo ich škola nenaučila,“ povedal Varchola.
Z diskusií vyplynulo, že možnosť cestovať, vzdelávať sa, mať právo na názor, sú „výdobytkami“ slobody. Na druhej strane, má dnešná sloboda aj veľa múrov – ekonomický, čo po škole.
Napísal názor, vyhodili ho z práce
Organizátorsky sa na podujatí podieľalo Fórum pre kultúru. Jej predseda Marek Hubčo vysvetlil, že vzhľadom na fakt, že sa diskutovalo o slobode, snažili sa pozvať vnútorne slobodných ľudí.
Za takého pokladali aj Romana Jocha. Ten napísal blog, v ktorom vyjadril svoj názor na prezidenta Klausa. Za to bol vyhodený z úradu.
„Mal vnútornú slobodu, nepovedal, že chcem ostať, lebo mám rodinu, stoličku, deti, ale napísal, čo si myslí,“ hodnotil Hubčo.
„Sú mnohé aspekty života, kde sme slobodní. Už nie je všetko pod kontrolou režimu,“ povedal Joch.
Za svojím blogom si stál, hoci ho stálo miesto.
Sloboda ako pojem mnohých významov
Keďže nosnou témou stretnutia bola sloboda, hľadali sa odpovede na to, čím je.
„Sloboda môže byť či politická, či morálna. Pri morálnej slobode rozum rozhoduje, ktoré túžby sú dobré a ktoré nie,“ povedal Roman Joch.
Žitňanská videla slobodu ako opak závislosti a dôležitosť prijímať slobodné rozhodnutia, ide ruka v ruke so zodpovednosťou.
„Sloboda je možnosť klásť si otázky, tiež aj sloboda plnenia Božej vôle,“ povedal Neupauer.
Podľa Jara Varcholu je sloboda aj v tom, že človek pri zodpovednosti je v rámci slobody.
Možnosť zorientovať sa
Diskusie sa zúčastnilo množstvo študentov.
„Bolo to zaujímavé, my, čo sme to nezažili, sa aj niečo nové dozvieme. Taktiež si môžeme vytvoriť názor a zistiť, v čom máme teraz výhody a slobodu,“ povedala študentka Terézia Fedáková.
„Tá diskusia mohla pomôcť zorientovať sa. Mladí často ani neuvažujú a nevnímajú ten dar, že tu je tá sloboda, že tu to predtým takto nebolo,“ hodnotil pedagóg Ján Chochrun z Cirkevnej spojenej školy v Snine.
Ako povedal, mladí tiež nevnímajú médiá kriticky, neuvedomujú si, že je potrebné rozmýšľať a hodnotiť kriticky.
„Učím aj mediálnu výchovu a deti sú typickí konzumenti. Keď im niečo poviem, ony mi veria. Keď sa opýtam prečo, odpoveď je – lebo ste to povedali vy,“ hodnotil Chochrun.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári