Stredné odborné školy sa stále boria s nedostatkom žiakov. Rodičia detí majú záujem len o študijné (maturitné) a nie učebné (remeselné) odbory, školy dostihla demografická krivka. Priblížiť sa študentom chcú užšou spoluprácou so zamestnávateľmi.
PREŠOV. Dve prešovské stredné odborné školy (SOŠ), niekdajšie učilištia, sa stali súčasťou aktivít zameraných na odborné vzdelávanie a prípravu pre trh práce.
Chcú posilniť spoluprácu so zamestnávateľmi, aktualizovať obsah vzdelávania a propagovať odborné vzdelávanie.
Remeslá sú žiadané
Uskutočnené prieskumy potvrdili, že medzi najžiadanejšie pracovné pozície v Prešovskom kraji patria murári, zámočníci, čašníci, obrábači kovov a klampiari. Žiadaní sú tiež tesári, obkladači, elektrikári...
O tieto učebné odbory však záujem nie je. Na Spojenej škole Ľ. Podjavorinskej v Prešove, kde pripravujú budúcich elektrotechnikov, je záujem len o maturitné odbory.
„V nich nemôžeme žiakom v treťom, štvrtom ročníku pridať viac praxe, lebo sa potrebujú pripravovať na maturitu,“ konštatoval zástupca riaditeľa Ivan Baran.
Privítal projekt na odborné vzdelávanie a prípravu pre trh práce, v ktorom je spolu s ďalšou prešovskou školou (SOŠ technická).
„Workshopy mali vplyv na to, ako sa rozhodli deviataci. Boli tam simulované pracoviská, chytili do rúk skutočné nástroje. Pomohlo to. Oproti štandardnému náboru sa záujem zvýšil o 50 až 100 percent, v porovnaní s minulým rokom,“ doplnil.
Pribrzdil ich zákon i demografická krivka
„Veľa očakávame od nového zákona o odbornom vzdelávaní a príprave, ktorý má začať platiť od septembra 2015,“ konštatoval riaditeľ SOŠ technická Štefan Cmar.
Návrh, aby žiak s priemerom známok horším ako 2,75 musel ísť na „učňovku“ zatiaľ neprešiel.
Nedostatok žiakov má i táto škola.
„Nie je to dobré. Sme v stave z minulých rokov, keďže je najväčší demografický prepad. V tejto chvíli ledva vieme otvoriť pol triedy murárov a pol triedy inštalatérov, ale nenazbierali sme ani osem tesárov, ktorých striedame obrok so stolármi. Pritom tesára treba hľadať so sviečkou, v praxi potrebujete ho ako soľ,“ doplnil zástupca riaditeľa Milan Laca.
Približujú sa k trhu
Škola má okolo 60 zmlúv so zamestnávateľmi, ale ani to s duálnym vzdelávaním nie je jednoduché. V regióne totiž chýbajú veľké firmy, ktorým sa oplatí vychovávať si budúcich zamestnancov.
„Žiaci chodia ku mne na prax. Zamestnal som aj absolventov SOŠ technická. Škola sa snaží prispôsobovať odbory podľa toho, ako ju pritlačí trh. Naši klienti dnes vyžadujú komplexné služby. Nie je to teda len požiadavka nás zamestnávateľov, ale aj napredujúcich technológií, ktoré by mali absolventi ovládať,“ uviedol konateľ stavebnej firmy Alfréd Rusňák.
„Spolupráca so zamestnávateľmi má dve roviny. Buď žiak získa odborný výcvik priamo u zamestnávateľa, alebo môže pritiahnuť zamestnávateľa do škôl. To sa dá v rámci centier odborného vzdelania a prípravy. Je to štatút, ktorý môže byť udelený škole, ak má na to zabezpečenie,“ povedal Roman Srnka, koordinátor Centra odborného vzdelávania a prípravy.
Tento štatút bude mať čoskoro SOŠ technická, uchádza sa oň aj Spojená škola Ľ. Podjavorinskej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári