Bezpečný dom pre týrané ženy, ktorý má vzniknúť v objekte bývalej materskej školy v mestskej časti Šidlovec, bol predmetom mnohých diskusií v Prešove. Zámer na nejaký čas pozastavila petícia proti jeho zriadeniu, vzápätí prišla ďalšia na jeho podporu. Veci sa však pohli dopredu a v súčasnosti už aktivistky zo Združenia Mymamy čakajú len na potvrdenie z Úradu vlády SR, že verejné obstarávanie na stavebné práce je v poriadku.
PREŠOV. O všetkých peripetiách prípravy zámeru informovali verejnosť aktivistky zo združenia MyMamy na pôde Študentského domova Prešovskej univerzity.
Petíciu proti bezpečnému domu podpísalo 1 011 Prešovčanov.
Žiadali, aby v objekte ostala zachovaná materská škola, prípadne priestor pre seniorov.
Naopak, petíciu za vytvorenie tohto jediného zariadenia v Prešovskom kraji podporilo 1 040 ľudí.
„Po správoplatnení stavebného povolenia a potvrdení z Úradu vlády SR, že verejné obstarávanie prebehlo bez výhrad, už nič nebráni tomu, aby sme podpísali zmluvu s dodávateľom stavebných prác a začali s rekonštrukciou objektu,“ uviedla štatutárka združenia Apolónia Sejková.
V bývalej materskej škole, ktorá dlhodobo chátrala, bude vytvorených desať rodinných miest pre ženy a ich deti s bezbariérovým prístupom.
Objekt bude napojený na bezpečnostný policajný pult a bude mať celkovú kapacitu 35 osôb, tiež vytvoria jeden pohotovostný byt, ktorý bude slúžiť na pomoc ženám a ich deťom v akútnych prípadoch.
Po diagnostike bude táto rodina umiestnená do príslušného sociálneho zariadenia podľa špecifických potrieb.
„Okrem ubytovacích kapacít projekt vytvorí nové pracovné miesta pre dve špecialistky so zameraním na prácu s deťmi, za účelom zlepšovania vzťahu matka a dieťa, negatívne ovplyvneného násilím a miesto pre jednu psychologičku, špecialistku na pomoc pri postraumatickom stresovom syndróme,“ dodala Sejková.
Vznikne zariadenie, ktoré v kraji chýbalo
Vďaka partnerstvu s dvoma nórskymi inštitúciami budú vypracované prevádzkový poriadok a štandardy poskytovania služieb v bezpečnom ženskom dome a metodická príručka na prácu s post traumou.
Stretnutie, ktoré zorganizovali, bolo zároveň príležitosťou na to, aby si vymenili skúsenosti s odbornými pracovníkmi v sociálnych službách v oblasti pomoci ženám zažívajúcim násilie a preto v programe vystúpili aj zástupkyne Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, Policajného zboru Slovenskej republiky a Inštitútu pre výskum práce a rodiny.
Na diskusii sa aktívne podieľali aj zástupcovia Úradu vlády Ján Krak, Jana Dacková a zástupkyňa Nórskej ambasády Eva Gašperanová.
Bezpečný dom podporili Nóri aj štát
Realizácia projektu bola pôvodne naplánovaná na júl 2014 až apríl 2016, no už teraz aj pre peripetie okolo petícií mešká.
Celková výška grantu z Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu je 608 751 eur, z nich 67 640 eur tvorí finančná spoluúčasť združenia MyMamy.
Tieto finančné prostriedky budú slúžiť nielen pre účely bezpečného krátkodobého bývania a služieb pre ženy ohrozené násilím a ich deti, ale aj na záchranu objektu zdevastovanej materskej školy na základe zmluvy o dlhodobom prenájme s mestom Prešov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári