Na čele samosprávy v Lipanoch stál Eduard Vokál (SDKÚ) bezmála takmer štvrťstoročie. Po rokoch hodnotí, že sa byrokracia zvýšila. Situáciu v Lipanoch pokladá za stabilnú, vždy sa snažil pracovať tak, aby mohol bez problémov chodiť po ulici. Základom úspechu je podľa neho dialóg. Prácu v komunálnej politike vníma ako tímovú hru. Vyhral jedenásť volieb, po tých dvanástych končí. Po odovzdaní úradu plánuje v komunálnej politike skončiť. S úsmevom hovorí, že si aspoň konečne oddýchne.
Na poste primátora ste boli 24 rokov. Čo pre vás tieto roky znamenali?
Celý svoj profesný život som vlastne venoval mestu Lipany. A som veľmi rád a vďačný, že som mohol 24 rokov ovplyvňovať chod tohto mesta. Lipany v rámci samospráv na Slovensku nie sú zaraďované na spodných priečkach, ale práve naopak, v tých horných. Čím sa to podarilo? Mali sme tu dosť veľa dialógov s poslancami. V tomto volebnom období bolo 40 zastupiteľstiev, 33-krát zasadala rada, 38-krát bolo stretnutie poslancov k vážnym témam. Keď sa to zráta, je toho dosť. Bolo veľa spoločného hľadania pre Lipany, čo je pre toto mesto dobré. A myslím si, že Lipany sú dobre nasmerované. Test toho, či sa nám to podarilo, bude aj ďalšie pokračovanie, spoločný dialóg, rešpekt voči iným názorom. Keď bude toto pokračovať, tak to splnilo svoju úlohu.
Ako ste povedali, Lipany sú dobre nasmerované. Potvrdzujú to aj porovnania s inými samosprávami. Čo hodnotíte ako pozitívne kroky počas vášho pôsobenia?
Za tých 24 rokov napríklad neviem, či si niekto všimol, ale nemáme aféry s bytmi. A prečo? Prví sme začali predávať na dražbách. Keď sme mali problémy s predajmi, že sa niečo predalo a nenaplnil sa účel, tak sme začali začiatkom 90. rokov predávať zmluvu o budúcej zmluve. A keď sa naplnil účel, tak šlo k faktickému predaju. Tretia vec, ktorá ma teší – neviem, koľko je miest takých, čo kúpilo v dražbe fabriku skrachovanú. My sme tak urobili, vdýchli sme do nej život a teraz tam robí 300 ľudí a mesto ešte bolo ziskové. Obnovili sme hnedý park nie tým, že nám štát dal peniaze, ale ešte my sme získali. Ďalšia vec – práca s Rómami. Veľa som v tej oblasti robil. Cez Združenie miest a obcí Slovenska sa podarili konkrétne nápady. Teší ma aj stav školstva. Keď pozerám ďalej, rozhodnutie o využití geotermálneho vrtu – nevyšlo to zatiaľ, ale kde sa sama samospráva to takého projektu pustí a je schopná dať 70 miliónov korún do toho, aby ju to nezruinovalo? Máme to pripravené, nevyšlo to. Ale je to projekt, o ktorom predpokladám, že počas tohto volebného obdobia prejde. Protipovodňová ochrana? Vo štvrtok som podpisoval projekt na ďalšiu protipovodňovú ochranu. Som vďačný Lipancom, že som to mohol robiť 24 rokov a myslím, že sa nemusím hanbiť a môžem chodiť po Lipanoch.
V akom stave odovzdávate mesto? Je v poriadku?
Poschvaľovali sme rozpočet, veci sú vyrovnané. Jediný problém je tri roky nezaplatený jeden projekt z EÚ, s ktorým má problém aj dalších 12 samospráv. Nie je to problém zo strany mesta, ale štátu. Nenechávame nástupcom žiadne veci, problematické skutočnosti, ktoré by padali na hlavu. V meste sa dá pekne pokračovať v tom, čo je. Dá sa pokračovať v myšlienkach, nápadoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári