Je takmer koniec novembra, v bytoch sa už kúri, ale majitelia rodinných domov sa nespoliehajú len na plyn či elektrinu. Chystajú si aj zásoby dreva. Roky skúseností im potvrdili, že kombinované kúrenie je lacnejšie. Tí, ktorí nechcú míňať viac, sa dokonca spoliehajú na samovýrobu.
PREŠOV. Najčastejšie sa pri zásobách na zimu ľudia spoliehajú na prešovské Mestské lesy a systém samovýroby.
V praxi to znamená, že si prídu do lesa sami pripraviť a odviezť palivové drevo, čím ho získajú lacnejšie ako zo skladu.
„Máme zaužívaný taký systém, že si ľudia vopred objednajú istý objem dreva a potom si ho prídu sami spracovať aj odviezť. Záujem je aj túto sezónu a je porovnateľný s predchádzajúcimi rokmi,“ povedal nám vedúci prevádzky Mestských lesov, ktoré spravujú Technické služby mesta Prešov, a. s., Juraj Pavúk.
Priestorový meter palivového dreva predávajú za 4,17 eura, ale vlákninové výrezy, teda kmene s dĺžkou 4 metre, už stoja 34 eur za kubický meter.
Čas a námaha sa vraj oplatia
„Každý rok kupujem drevo, ale kombinujem kúrenie aj s plynom podľa toho, aká je tuhá zima. Vlani sme plyn zapínali len počas najväčších mrazov, inak nám kozub vykúri celý dom,“ podelil sa s nami o skúsenosť Anton Fedorko.
Podľa Jozefa Kočiša je kúrenie drevom rozhodne lacnejšie, ale na druhej strane to chce čas na prípravu a vstupnú investíciu do dobrej píly, ostrej sekery a chce to aj fyzickú námahu.
„Niekedy je to drevo príliš mokré a nejaký čas trvá, kým preschne, ale ja mám ešte zásobu z minulého roku, tak sa zimy nebojíme. Tí, čo sú leniví, nech platia veľa za plyn,“ dodal Kočiš.
Fakty
čo koľko stojí?
Porovnali sme ceny za spotrebovanú kilowatthodinu pri rôznych zdrojoch bez ohľadu na výkonnosť vykurovacieho telesa:
elektrina - 0,0602 alebo 0,1402 eura
plyn - 0,0461 eura
pelety - 0,0379 eura
brikety - 0,032 eura
drevo - 0,0149 eura
uhlie hnedé - 0,0348 eura
uhlie čierne - 0,0272 eura
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári