Neraz sa stane, že tu zastane auto a ľudia čerpajú vodu aj do stovky plastových fliaš.
ZÁHRADNÉ. Obyvatelia šarišskej obce Záhradné, okres Prešov, nedajú dopustiť na vodu z prameňa, ktorý sa nachádza v miestnej lokalite Moďoroš.
Studnička v lesnom poraste v blízkosti cesty z obce smerom na Fintice láka ľudí hlavne počas víkendu.
Prameň je veľmi obľúbený nielen medzi obyvateľmi Záhradného; na vodu sem chodia ľudia zo širokého okolia, nielen z okolitých dedín, ale dokonca aj z miest.
Neraz sa stane, že tu zastane auto a ľudia čerpajú vodu aj do 100 plastových fliaš.
"Veľký nátresk je tu hlavne v sobotu, keď sú všetci doma. Minule som tu čakala vyše trištvrte hodiny. Ale oplatí sa, je to dobrá voda, lepšia ako z vodovodu. Dávam ju aj svojim deťom," hovorí mladá mamička Anežka Maťašová, ktorá na túto vodu chodieva pravidelne.
Veria, že je čistejšia a zdravšia ako v obchodoch
Ľudia, ktorí sem chodia na vodu sú presvedčení, že je zdravšia a čistejšia, ako tá v ich vodovodoch. Používajú ju na pitie, varenie, hlavne pri slávnostných príležitostiach.
Staršia pani, ktorá tu čerpala vodu povedala, že sa tu zastaví vždy, keď ide okolo. Niekedy nejde ani nabrať vodu, iba sa osviežiť.
Vincent Gruška zo Záhradného prezradil, že v minulosti sa táto voda používala aj v liehovare, ktorý tu vraj fungoval už v 19. storočí.
"Starý otec vravieval, že túto vodu zvykli miešať so špiritusom a nikdy sa vraj nezmútila," hovorí dôchodca.
Dodáva, že tento prameň nie je známy len svojou dobrou vodu, ale viaže sa k nemu aj iná zaujímavá príhoda.
"Pamätám si, ako starí ľudia spomínali, že v nejakej studničke na Moďoroši vyplavilo hrudku zlata vo veľkosti fazuľky," prezradil Gruška.
Nespomína si však, že by sa tu strhla nejaká zlatá horúčka. Pravým zlatom je vraj voda, ktorá tu vyviera a ktorú si ľudia z okolia veľmi obľúbili.
V skutočnosti to však nie je jediné nerastné bohatstvo, ktoré sa nachádza v okolí obce Záhradné.
V okolí sa ťaží andezit
Obec je situovaná v údolí Záhradniarskej brázdy, obkolesená vrchmi, pohorím Stráže, Čergov a Kapušianskym hradným vrchom.
Zloženie okolitých kopcov je vulkanického pôvodu a ťaží sa tu andezit, ktorý slúži ako stavebný materiál.
Podľa Grušku je zaujímavé aj to, že v lesoch v blízkosti obce sa malo niekedy ťažiť aj hnedé uhlie. O existencii ložísk vraj netušia ani najstarší obyvatelia.
"Starí ľudia niekedy vravievali, že v lese sa našlo ložisko uhlia a vozili ho na kravkách, pokiaľ neprišiel československý štát, a tak to zarazili, a potom tam navozili kamene," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári