Združenie MyMamy stojí tesne pred začatím verejného obstarávania na stavbu bezpečného ženského domu pre týrané ženy. Má byť v bývalom objekte školy v lokalite Šidlovec. Projekt, ktorý podporil nórsky finančný mechanizmus, však stále čelí kritike časti verejnosti. Na svete sú už tri petície. Dve proti a jedna za jeho zriadenie.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára
PREŠOV. To bol jeden z dôvodov, prečo združenie MyMamy zorganizovalo ďalšie stretnutie zainteresovaných na pôde radnice.
Chceli s odporcami znova diskutovať o zámere.
Za protistranu, ktorá využitie objektu kritizuje však okrem poslankyne Marty Kollárovej (nez.) nikto neprišiel, hoci vedeli, že tam budú aj zástupcovia Úradu vlády SR a Nórskeho veľvyslanectva a tak dostanú kompetentné odpovede.
„Momentálne sa boríme s odvolaním bezprostredného suseda k stavebnému povoleniu. Obvodný úrad v Prešove potvrdil právoplatnosť stavebného povolenia a neuznal jedinú procesnú námietku. Na základe toho hrozí, že sused podá žalobu na preskúmanie právneho postupu. Stále sa totiž zasadzuje za vybudovanie multifunkčného objektu, nie bezpečného domu. Aj kvôli tomu sme zvolali toto stretnutie,“ uviedla štatutárka združenia MyMamy Apolónia Sejková.
Chcú multifunkčný objekt
Podľa Sejkovej v súčasnosti majú s mestom podpísanú nájomnú zmluvu na bývalú školu na 25 rokov. Majú právoplatné stavebné povolenie, no nechcú budovu opravovať za každú cenu a hlavne nie v takejto zlej atmosfére.
S rekonštrukciou však chcú začať hneď po skončení verejného obstarávania na zhotoviteľa stavby, čo by malo byť v najbližších týždňoch.
Poslankyňa mesta za túto mestskú časť Marta Kollárová (nez.) argumentovala, že obyvatelia lokality chcú mať v objekte multifunkčné zariadenie a nie dom pre týrané ženy.
Projekt síce existuje, ale nie je krytý peniazmi. MyMamy majú naopak peniaze na dosah.
Faktom však je, že niektorí Šidlovčania petíciu proti bezpečnému domu spochybňujú.
„Neviem posúdiť, kde nazbierali toľko podpisov, ale mňa ani mojich susedov na Slnečnej ulici nikto neoslovil. Nie sme proti tomu, veď nech sa to konečne opraví, lebo ak nie, tak tá škola spadne,“ povedal nám Michal Petrík.
Podporu zámeru vyjadril aj ďalší Šidlovčan zo susedstva objektu Jaroslav Šurkala.
Ak sa projekt stopne, hrozí súd
Mesto je partnerom projektu Bezpečného ženského domu v zmysle nájomnej zmluvy.
Nová primátorka Andrea Turčanová (KDH) vyjadrila podporu zámeru.
Poznamenala, že mesto nemá na rekonštrukciu budovy peniaze, ale chce, aby boli ľudia informovaní pravdivo a nemali obavy.
Zástupcovia Úradu vlády SR, ktorý prerozdeľuje financie z Nórskeho finančného mechanizmu na tento účel, uviedli, že zriadiť Bezpečný ženský dom v inom objekte sa už v tejto fáze nedá.
Navrhli však ďalšie stretnutie k tomuto problému, ktoré by sa malo uskutočniť 19. decembra.
Ak sa projekt stopne, nevylúčili, že vec skončí na súde, lebo združeniu už vyplatili istú zálohu a MyMamy zase vložili do projektovej prípravy svoje peniaze.
Bezpečný ženský domov by mal priniesť do Prešova investíciu vo výške 608-tisíc eur.
Spoluúčasť združenia je vo výške viac ako 67-tisíc eur a malo by tu vzniknúť aj desať pracovných miest.
Podľa Sejkovej je momentálne v databáze združenia asi 300 klientok, ktoré sa stretli s domácim násilím.
Práve desať z nich by tu so svojimi deťmi mohlo prechodne nájsť útočisko.
Na radnici. Stretnutie zainteresovaných neprinieslo výsledok. Foto: ako
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári