Drevený betlehem je neodmysliteľnou súčasťou centra Prešova. Verejnosť si už zvykla, že je umiestnený pri konkatedrále sv. Mikuláša. Autori sa striedajú, tento rok je tam umiestený betlehem z dielne rezbára Mareka Mikluša z Klenova (okres Prešov).
PREŠOV. Betlehemy vznikli ako výraz túžby po sprítomnení Kristovho narodenia.
Okrem vyzdobeného a vysvieteného vianočného stromčeka, imela a vyprážaného kapra patria k charakteristickým rekvizitám stredoeurópskych Vianoc.
A inak to nie je ani na prešovskom námestí, ktoré po veľkom adventnom venci a rozsvietenom vianočnom stromčeku zdobí aj tento rok vyrezávaný betlehem.
Táto tradícia sa v Prešove začala pestovať v roku 2004 a každý rok mestu prepožičiavajú betlehem traja drevorezbári a to Juraj Antoňák, Miroslav Janič a Marek Mikluš. Nikdy nie sú rovnaké.
Venuje sa aj úžitkovému rezbárstvu
V súčasnosti žije autor v jeho rodisku, v Klenove a posledných 10 rokov sa rezbárstvu venuje naplno.
Verejnosť ho pozná aj ako autora detských ihrísk, ktoré sú umiestnené na Pavlovičovom námestí i na Sabinovskej ulici v Prešove, na Drienici, ale aj v Taliansku a Čechách.
Jeho plastiky sú tiež na Spišskom salaši, v Bijacovciach a pod.
Jednou z posledných diel Mareka Mikluša je drevená plastika štyroch holých zadkov.
Súsošie stojí v českých Žerčiciach a symbolizuje plačúcu planétu, v ktorej je zapichnutých päť nožov ako päť svetadielov.
Na podstavci sú nápisy s heslami, odkazmi a ľudovými múdrosťami. Jednu z Miklušových drevených sôch vlastní aj prezident SR, Ivan Gašparovič, tento rok dokonca prijal pozvanie od Dagmar Havlovej do Prahy.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári