Vianoce sú sviatky pokoja a mieru, ale niekedy ich vie pokaziť prílišný zhon a únava. Stáva sa, že najkrajšie sviatky v roku sú pre mnohých príťažlivé, pre iných stresujúcim zážitkom, ktorý spúšťa depresiu. Je to choroba ako každá iná a nemala by sa zanedbať, radí primár psychiatrického oddelenia z prešovskej fakultnej nemocnice Kvetoslav Moravčík.
PREŠOV. Vianočný čas je plný zhonu z príprav, upratovania, vypekania a hľadania darčekov. Z každého média sa doslova sypú reklamy o tom, čím obdariť blízkych a kde to nakúpiť.
Ľudí, ktorí žijú osamelo, zrazu ovládnu pocity zbytočnosti, smútku a nepotrebnosti. Podobne je to s ľuďmi, ktorí zažili úmrtie v rodine, rozpad vzťahu, stratu zamestnania, vážnu chorobu či iný osobný problém, ktorý nevedia spracovať.
Vtedy ligotavá výzdoba a zhon, ktorý pozorujú okolo seba, iba znásobujú ich pocity bezmocnosti.
Čas medzi Vianocami a Novým rokom býva aj obdobím bilancovania života a to je tiež jeden z aspektov, ktorý depresiu prehlbuje.
Tí, čo ňou trpeli, vedia, aké je byť na smrť unavený, nemať silu na nič, nevedieť sa z ničoho tešiť, absolútne stratiť záujem o okolie, mať paralyzované telo a intenzívne prežívať vnútornú bolesť.
Toto už nie je len obyčajný smútok, ale choroba. Ak sa nelieči, môže mať až fatálne následky končiace samovraždou.
„Nie je to fér, ale práve v tomto období sa prejaví u ľudí, ktorí už dospeli do štádia ochorenia a ešte to netušia. Aj tí, ktorí už užívajú lieky, stav sa im v tomto období zvyčajne zhorší. Potom prichádza do úvahy alebo zvýšený počet kontrol v ambulancii, alebo hospitalizácia,“ konštatuje psychiater Kvetoslav Moravčík.
Pripomenul tiež, že v záujme pacientov vytvorili osobitné psychosomatické oddelenie na liečbu depresívnych stavov.
„Osvedčilo sa a pacientom pomáha už aj to, že sú oddelení od akútnych prípadov. Pri opakovanej liečbe vedia, do čoho idú a výsledky sú lepšie,“ dodal Moravčík.
Ako môžeme pomôcť?
Ak máte vo svojom blízkom okolí niekoho, kto trpí depresiou, možno vás bude zaujímať, ako sa k nemu správať, aby ste mu pomohli.
Ochorenie netreba zľahčovať, ale ani vnímať ako katastrofu. Treba ju riešiť ako akékoľvek iné ochorenie. Na druhej strane sa zasa neodporúčajú prílišné snahy takého človeka umelo rozveseliť, nútiť ho napríklad pozerať komédie, mysliac si, že mu to zlepší náladu.
Človek trpiaci depresiou si uvedomuje, že nie je v tej chvíli schopný smiať sa a cítiť sa dobre, čo ho ešte viac zneisťuje. Vtedy je lepšie tolerovať jeho zmenené správanie a presvedčiť ho, že potrebuje odbornú pomoc.
Pri ľahších štádiách depresie pomôže ísť častejšie medzi ľudí, s ktorými sa vedia podeliť o svoje trápenie. Pre veriacich ľudí je často východiskom účasť na bohoslužbách.
Vianoce sú aj o tom, aby rodiny nikdy nenechávali svojich príbuzných s touto chorobou samých.
Neliečená depresia často vedie k zvýšenému užívaniu alkoholu, liekov na spanie, proti bolesti či iných návykových látok.
Profilový rozhovor s primárom Kvetoslavom Moravčíkom nájdete na našom webe počas víkendu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári