Miesto kamenných tabulí či iných pomníkov si v Širokom (okr. Prešov) zvolili unikátny spôsob pamätníka. Vysadili pre svojich známych rodákov stromčeky. Ďalšou raritou je aj to, že projekt týmto spôsobom ostáva otvorený. A do tretice – pamätník má špeciálnu technológiu pre poskytnutie informácií.
ŠIROKÉ. Originálna myšlienka skrsla v hlave tamojšieho starostu Stanislava Bartoša (nez.).
Ten sa nechal inšpirovať podobnou záhradou v Írsku. „Jedna žena tam má vo svojej záhrade vysadených 343 stromčekov, presne toľko, koľko zomrelo záchranárov pri ratovaní dvojičiek. Bol medzi nimi aj jej muž, tak aby ho mala takto sprítomneného,“ spomína na motiváciu Bartoš. Od myšlienky nebolo k činu ďaleko.
Mená, ktoré prešli za hranice obce
Na okraji širockého cintorína teraz stojí novovysadených 12 smrekov omorikových.
Každý z nich má ceduľku s menom toho, komu „patrí“. Výber osobností prešiel cez obecné zastupiteľstvo.
„To zvážilo, aký známy bol ten človek vo svete, jeho celoživotné poslanie, dielo,“ vysvetlil Bartoš.
Nachádzajú sa tu napríklad aj mená troch vojakov, ktorí zomreli počas SNP. „Čo viac ešte mohli spraviť, ako položiť svoj život za nás?“
Z ďalších známych rodákov tu má svoj pamätník napríklad Ladislav Širokay, biskup z 15. storočia, ktorý konsekroval kostol na Spišskej Kapitule, Ladislav Pacovský, ktorý viedol spevokol, pochovaný je v Nitre a dostal sa aj do encyklopédie spisovateľov, Ladislav Katriňák, významný československý motokrosový pretekár, či biskup Jozef Čársky, najznámejší biskup 20. storočia.
Foto: Mária Pihuličová
Novinkou sú QR kódy
Čo v Írsku Bartoš nenašiel, ale v Širokom to už majú, sú QR kódy. Cez tie si návštevníci môžu cez smartfóny ťuknúť a prostredníctvom aplikácie si prečítať, kto bol ten–ktorý človek.
Nie je to však ukončený projekt. Pri skončení vojny sa postaví pamätník padlým, alebo pri nejakom nešťastí. Tu je to inak.
„Postupne budeme dosadzovať tabuľky aj stromy. Pamätník je ešte nedokončený,“ vysvetlil víziu starosta.
Taktiež je venovaný tým, ktorí sú pochovaní kdekoľvek vo svete, nie na tomto cintoríne, o čom hovorí i samotný nápis na pamätníku: „Tým, ktorí Široké milovali, ktorí preň žili a pracovali, no v Širokom neodpočívajú.“ Aj takto im teda môžu vzdať úctu.
„Nerobíme nič náročné, nejaké sochy, kamenné pomníky, ale toto je environmentálny projekt,“ vysvetlil starosta.
Ako dodal, verí, že pribudnú ďalšie mená a osobnosti, ktoré budú robiť obci dobré meno a prispejú o jej rozkvet a tak sa aj dostanú na pamätník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári