Námestník DJZ Andrej Mruz má pod palcom umelecko-dekoračné dielne. Pripravuje so svojím tímom scény na každé predstavenie, ale okrem toho aj sám tvorí. Vo svojom ateliéri maľuje a jeho diela sú výpoveďou o vnímaní života v rôznych etapách. Venuje sa tiež reštaurovaniu starožitného nábytku a aj keď sa zdá, že je to remeselná práca, v skutočnosti starému nábytku a predmetom vdychuje nový život.
Aké to je pripravovať scénu k divadelným predstaveniam?
Divadelné dielne dôverne poznám už desiatky rokov. Spolu s tímom ľudí sme tu vytvorili stovky scén k divadelným predstaveniam, muzikálom aj operetám. Zakaždým je to výzva, aby sme splnili predstavy scénografa aj režiséra a výsledok musí byť aj funkčný a použiteľný pre hercov. Často je matariálu toľko, že ho musíme doviezť do divadla na štyroch až šiestich kamiónoch, najmä pri muzikáloch. Nejde len o kulisy, ale aj o kostýmy. Divák scénu vníma ako celok, ale my vieme, že všetko sa musí dať rozložiť, poskladať aj premiestniť. S materiálmi už dnes nie je problém, na trhu sa dá kúpiť všeličo. Kedysi sme museli množstvo z nich pokútne zháňať po celom štáte, prípadne cez Divadelný ústav v Prahe, ktorý mohol už za socializmu nakupovať v zahraničí. Dnes tento problém nie je, ale je iný. Divadlo nemá svojho výtvarníka, využíva služby externistov a to je niekedy na škodu veci. Naberú si na plecia viac ako zvládnu a niekedy sa nám zdá, akoby výkresy, ako podklad pre nás, robili na kolenách vo vlaku. Myslím, že ani jeden zo súčasných scénografov ešte neprekonal genialitu Martina Brezinu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári