Kvetoslav Moravčík je primárom psychiatrického oddelenia v prešovskej fakultnej nemocnici od roku 2010. Na oddelení však pracoval aj 9 rokov predtým a s psychickými poruchami rôzneho druhu má bohaté skúsenosti. Potvrdil nám, že počet pacientov stúpa, ale ako rád zdôrazňuje, najhoršia diagnóza je nepoznaná. Všetky sa totiž dajú liečiť a ak aj nie vyliečiť, aspoň stabilizovať. Šéfuje oddeleniu so 195 lôžkami a je najväčšie v podmienkach nemocničného oddelenia na Slovensku. V posledných rokoch zaviedli aj niekoľko noviniek.
Čoraz viac ľudí otvorene priznáva, že užíva antidepresíva. Aké sú vaše skúsenosti?
Rýchly a hektický spôsob života aký vedieme, zákonite smeruje k tomu, že človek to dlho nevydrží. Opakovaný stres so sebou prináša vyčerpanie, únavu, ktorá sa neskôr môže prejaviť ako depresia alebo iná, vážnejšia psychická porucha. Môžem konštatovať, že počet pacientov či už hospitalizovaných alebo liečených ambulantne z roka na rok narastá.
Depresie prepadávajú ľudí najmä na jeseň a v predvianočnom období. Je pravda, že svoju úlohu zohráva aj sezónnosť?
Áno. Zo skúseností vieme, že depresie sa zhoršujú na jeseň a na jar. V tom čase nás vyhľadá vždy viac pacientov. Nie je to fér, ale práve v tomto období sa prejaví u ľudí, ktorí už dospeli do štádia ochorenia a ešte to netušia. Aj tí, ktorí už užívajú lieky, stav sa im v tomto období zvyčajne zhorší. Potom prichádza do úvahy alebo zvýšený počet kontrol v ambulancii, alebo hospitalizácia.
Týka sa zvýšený výskyt psychických porúch aj mladých ľudí?
Problémy mladých ľudí sú spojené vo vysokom percente s toxikomániou. Je to smutné konštatovanie, ale je to tak. Tento trend narastá, či už ide o alkohol, neprimerané užívanie liekov proti bolesti alebo mäkké a tvrdé drogy. Je to o to viac závažné, že mladý človek si vytvorí od akejkoľvek drogy závislosť rýchlejšie. Dospelému to niekedy trvá roky, ale mladí podľahnú závislosti oveľa skôr. Vidíme 15- 16–ročné deti, ktoré užívajú alkohol, kombinujú to s liekmi a marihuanou a rýchlo dospejú do štádia, kedy sa dostanú do závislosti. Mladý človek ešte nemá úplne vyvinutý rebríček hodnôt a keď v takom čase do jeho života vstúpi droga, stane sa jeho súčasťou. Je to akoby prešli na pomyselný breh rieky, odkiaľ niet návratu. Zo závislosti sa nedá vyliečiť, dá sa len korigovať. Môže viesť normálny život, ale musí abstinovať. Ak sa vráti späť k akejkoľvek droge, veľmi rýchlo sa spustia rovnaké problémy aké mal, keď ju aktívne užíval. V praxi to vidíme často, ako sa nám na oddelenie vracajú tí istí ľudia. Každý z nich potrebuje predovšetkým motiváciu a tu zohráva veľkú úlohu rodina. Človek sa do toho zamotá a upadá vo všetkých oblastiach. Keď nedostane odbornú pomoc, môže zomrieť alebo skončí na ulici ako bezdomovec, ktorý len vegetuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári