Bardejovčania ho mohli počas druhého decembrového týždňa sledovať v priestoroch novovznikajúceho kníhkupectva s kaviarňou.
BARDEJOV. Dvadsať dokumentárnych filmov zahraničnej aj slovenskej produkcie, množstvo diskusií a ďalšie sprievodné podujatia priniesol a ešte prinesie 15. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorý sa koná v tridsiatich slovenských mestách od novembra 2014 do apríla 2015.
Celoslovensky ho organizuje Človek v ohrození, v Bardejove ho organizátori z OZ Different predstavili divákom od pondelka do soboty.
Festival tak ako každý rok reflektuje na aktuálne témy v spoločnosti a vzhľadom na to, že si tento rok pripomíname 25. výročie Nežnej revolúcie, má hlavná filmová sekcia názov 25 rokov od Novembra ’89.
„Chceme najmä mladým ľuďom, ktorí navštevujú festival, priblížiť život pred rokom 1989, ktorý rozhodne nebol o slobode,“ hovorí riaditeľka festivalu Nora Beňáková.
Organizátori chcú nielen mladým pripomenúť, že o to, aby sme žili v lepšej spoločnosti, sa musíme sami každodenne usilovať. V Tibete, v Sýrii, na Kube, v Číne, Rwande, Rusku, Kamerune alebo v Indii má sloboda iný obsah ako u nás. Za slobodu tam aj dnes aktívni ľudia platia najvyššiu cenu.
Právo a príroda
Differenťáci ponúkli bardejovským fanúšikom festivalu dvadsiatku filmov z celkovo ôsmich sekcií.
Zaujal napríklad britský dokument „Projekt príroda“ z rovnomennej sekcie, v ktorom sa filmár David Bond nedokáže zmieriť s tým, že jeho deti milujú televíziu a tablety viac než prechádzky v lese a hry vonku. Stane sa preto marketingovým riaditeľom projektu „Príroda“.
Dokument Tibet – oheň v krajine snehu (sekcia Máte právo vedieť), priblížil divákom radikálnu forme protestu, upaľovanie, ku ktorému Tibeťanov dohnali stále trvajúce čínske represie.
Africký štát Rwanda sa snaží o uzmierenie genocídou poznačených vzťahov medzi etnikami Tutsi a Hutu.
Na pozadí futbalového stretnutia medzi armádnym klubom ARP a populárnym ľudovým klubom Rayon Sport, sa odvíjajú príbehy, ktoré ďaleko prekračujú hranice športu. Hovorí o tom film FC Rwanda z rovnakej sekcie.
Spokojnejší
Ako sú s tohtoročným premietaním spokojní organizátori, sme sa opýtali Pavla Jonova z Differentu.
„Asi sme viac spokojnejší s novými priestormi pre festival, predsa len je tu väčší komfort. Čo sa týka návštevnosti, je to plus–mínus zhruba na tom istom. Za tie roky už vznikla skupina ľudí, ktorá na festival chodí a vyhľadáva ho. Na deň aj tento rok prišlo do desať ľudí.“
„Témy filmov na seba obsahovo nadväzujú, festival sleduje niektoré kauzy, konflikty a problémy v súvislosti a vývoji. Aj vďaka týmto dokumentom majú ľudia možnosť sledovať, či sa nejaký problém posúva alebo nie,“ zhodnotil festival Jonov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári