Viacero súťaží pre žiakov základných a stredných škôl vyhlásila v závere tohto roka Spoločnosť Michala Bosáka v Prešove. Jej prezident Rudolf Bosák informoval, že do súťaže s názvom Cena Michala Bosáka sa môžu zapojiť so svojimi ekonomickými projektmi stredoškoláci a gymnazisti zo Slovenska i z Českej republiky.
PREŠOV. "Témou prác môže byť ľubovoľný ekonomický projekt, podnikateľský plán, zámer či start-up, ktorého realizáciou sa predpokladá finančný prínos a je možné ho aplikovať v praxi," doplnil Bosák.
Najlepších 10 súťažiacich, piatich z Česka a piatich zo Slovenska, pozve jej organizátor v apríli 2015 na slávnostné vyhodnotenie súťaže do Prešova, kde im oznámi záverečné výsledky.
Ďalšou súťažou v réžii SMB je Bosákova škola. Môžu sa do nej zapojiť prostredníctvom esejí o svojej škole, a to v materinskom a anglickom jazyku, opätovne stredoškoláci z oboch susediacich krajín.
Víťazi navštívia Brusel
Eseje, ktoré uspejú v školských kolách, bude rovnako ako v prípade prvej súťaže hodnotiť po zaslaní porota SMB. Pre víťazov českej a slovenskej sekcie oboch zmienených súťaží zorganizujú v máji 2015 návštevu Európskeho parlamentu v Bruseli.
Ešte predtým ich pozvú na slávnostné vyhodnotenie súťaží, ktoré sa uskutoční 17. apríla v priestoroch Bosákovho domu v Prešove.
Posledná súťaž, ktorú vyhlásila SMB v závere tohto roka, je Bosákova škola Prešova. Je určená pre žiakov prešovských základných škôl, ktorí o nich vytvoria pútavé články či eseje.
Aj v tomto prípade bude práce, ktoré uspejú v školských kolách súťaže, v závere posudzovať porota SMB.
"Traja najlepší žiaci prešovských základných škôl dostanú USB kľúče a spolu so svojimi vedúcimi učiteľmi budú pozvaní 17. februára 2015 na "V.I.P." prehliadku Bosákovho domu v Prešove," ozrejmil R. Bosák.
Nesie meno po americkom bankárovi zo Šariša
Zmienený dom, prešovská spoločnosť či vyhlásená súťaž nesie meno po americkom bankárovi zo Šariša Michalovi Bosákovi, ktorý bol vo svojej dobe najbohatším Slovákom v Spojených štátoch amerických.
Nazývajú ho aj mužom dobrého srdca a štedrej ruky, pretože z jeho miliónov dolárov sa milióny korún ušli aj jeho krajanom na Slovensku.
V roku 1976, pri príležitosti 200. výročia vzniku USA (4. júla 1776), ho zaradili medzi 14 najvýznamnejších Slovákov v amerických dejinách. V stredu 10. decembra uplynulo 145 rokov od jeho narodenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári