Dôvodom na rekonštrukciu, ktorú chystá Slovenský plynárenský priemysel - Distribúcia, a. s., na Sídlisku II je najmä bezpečnosť obyvateľov mesta. Faktom však je, že ľudia budú musieť práce strpieť aj to, že bude postupne rozkopaných 13 ulíc. Prešovčanov však po predchádzajúcich skúsenostiach trápia aj obavy, či plynári dajú za sebou komunikácie do poriadku. Doterajšie skúsenosti sa im nepáčia.
PREŠOV. Predmetom rekonštrukcie bude výmena oceľových NTL plynovodov za nové plastové STL plynovody na uliciach Československej armády, Átriovej, Odborárskej, Marka Čulena, Októbrovej a Fučíkovej.
Výmena sa podľa situačnej mapky dotkne aj ulíc Čerešňová, Mojmírova, 19. januára, Matúša Trenčianskeho, Gorkého, Jabloňovej, Obrancov mieru a Nábrežnej ulice.
Obnova je potrebná, o tom nikto nepochybuje, veď existujúce plynovody sú zrejme už po životnosti.
Horšie je, že to bude znamenať aj dočasné obmedzenie v už aj tak zložitej dopravnej situácii v Prešove.
Ľudia by sa na to mali pripraviť, ale plynári zatiaľ neurčili presný termín, kedy začnú s rozkopávkami.
Rozkopú chodníky a nechajú tak
„Problémom nie je samotná rekonštrukcia, ale to, že radnica nemá dostatočné kapacity na to, aby dosledovala kvalitu prác pri obnove povrchu vozovky po rozkopávkach. Úradníci stíhajú akurát vydávať rozkopávkové povolenia, ale už nie kontrolovať plnenie vydaných podmienok v praxi. Myslím si, že nestačí len vydať rozhodnutie a veriť, že plynári dajú vozovku do pôvodného stavu,“ myslí si poslanec Richard Drutarovský (Nova).
Prax Prešovčanom už neraz potvrdila, že do pôvodného stavu sa chodníky už nikdy nedostanú.
Neraz na to upozorňovali radnicu, ale bez výsledku.
„Podľa mňa by mala fungovať aj nejaká koordinácia rozkopávok. Napríklad zasypané odvodňovacie šachty dažďovej kanalizácie sú dobrými adeptmi na to, aby sa obnovili či vytvorili tam, kde stojí po daždi voda. Malo by sa to urobiť v rovnakom čase, prípadne združiť investície a obnoviť podzemné vedenia aj nadzemné časti komunikácie v rovnakom čase,“ dodal Drutarovský.
Mesto na rekonštrukciu dalo povolenie
Sekcia stavebného úradu a urbanistiky na prešovskej radnici dala plynárom na rekonštrukciu súhlasné stanovisko. Uložila im však niekoľko podmienok.
„Žiadame trasu plynovodov situovať minimálne 2,5 metra od päty kmeňov existujúcej zelene. Pri rekonštrukcii nesmie dôjsť k poškodeniu zelene,“ uvádza v stanovisku šéf sekcie Marián Harčarík.
Plynárov tiež vyzývajú, aby požiadali aj o zvláštne povolenie užívania miestnych komunikácií a verejného priestranstva 30 dní pred začiatkom prác a po ukončení stavby doručili geodetickú dokumentáciu skutočného vyhotovenia stavby.
V stanovisku však nie je ani slovo o konečnej úprave miestnych komunikácií. Otázkou teda je, či úrad aj fyzicky odkontroluje ukončenie prác a stav chodníkov po dokončení stavebných prác.
Výsledkom totiž často bývajú doslova záplaty. Ak sa pri rozkopávkach otvorí 80 centimetrov z 1,5 metra širokého chodníka, investor uzavrie len tú časť, ktorú narušil.
Faktom však je, že mesto investuje postupne do opravy miestnych komunikácií a malo by mu záležať na tom, aby sa neznehodnotilo to, čo sa už raz opravilo z daní obyvateľov mesta.
„Len nedávno na Fučíkovej ulici sadili nové stromy a stálo to dosť peňazí, som zvedavá, či prežijú po tých rozkopávkach,“ dodala na okraj plánovanej rekonštrukcie plynovodov Prešovčanka Katarína Matiašovská.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári