Vlaky zadarmo pre študentov a dôchodcov spôsobili pokles pasažierov SAD Prešov v priemere o 2 percentá. Straty sú isté a prešovská župa bude musieť prijať opatrenia. Ak budú vysoké, nie je vylúčené ani prepúšťanie vodičov.
PREŠOV. Aký bude ďalší vývoj situácie, je zatiaľ ťažké predpokladať, ale úbytok cestujúcich už nastal, čo nám potvrdil aj generálny riaditeľ SAD Prešov Jozef Kičura.
„Na niektorých linkách je pokles cestujúcich okolo dvoch percent, na iných sme zaznamenali až osem percent,“ upresnil Kičura.
Keď sme sa zaujímali, či si priebežne robia aj analýzu toho, aké finančné straty z toho vyplývajú, Kičura pripomenul, že všetky znáša Prešovský samosprávny kraj (PSK).
Župa totiž dotuje straty vo verejnom záujme, teda za zľavnené cestovné, a objednáva si výkony u dopravcu.
„Situácia sa bude postupne analyzovať a vyhodnotí sa až po prvom štvrťroku. Potom spolu s dopravcami v kraji prijmeme opatrenia,“ informovala hovorkyňa prešovskej župy Veronika Fitzeková.
Opatrenia môžu znamenať aj prepúšťanie
Podľa Kičuru nová situácia spôsobí straty v prímestskej doprave, ale aj železniciam.
„Mrzí ma, že to s nami nikto nekonzultoval a nemali sme možnosť pripraviť sa na novú situáciu, alebo komunikovať o koordinácii postupov. Ak sa situácia vyvinie tak, že nám kraj výrazne obmedzí výkony, hrozí aj prepúšťanie vodičov,“ dodal Kičura.
Mimochodom, len v SAD Prešov ich momentálne pôsobí 245.
Od objednávok výkonov závisia aj investície
Dopravca si na tento rok naplánoval aj obnovu vozového parku. Malo ísť o 4 nové autobusy pre prímestskú dopravu a jeden pre medzinárodnú na trase Prešov - Londýn. Nad touto investíciou teraz visí otáznik.
V Prešovskom kraji zabezpečujú prímestskú dopravu štyria dopravcovia, a to SAD Prešov, Humenné, Poprad a Bus Karpaty Stará Ľubovňa.
Župa im dotuje straty vo verejnom záujme sumou 18 miliónov eur. Ešte v roku 2009 bola dotácia 12 miliónov, ale potom každý rok stúpala.
V roku 2011 kraj znížil objednávku na dopravné výkony o 4 percentá. Odvtedy sa nezmenili, ale vlani bolo nutné straty kompenzovať, preto sa cena cestovného zvýšila o 14 percent.
Faktom však je, že väčšina obcí v kraji je závislá na prímestskej doprave. Obyvatelia v okresoch Svidník a Stropkov ani nemajú možnosť cestovať vlakmi.
Cestovné poriadky sú nastavené priamo podľa požiadaviek ľudí a často ich autobus dopraví priamo až do cieľa bez potreby prestupovania.
Problém s konkurenciou nastal na súbežných linkách s vlakmi.
Cestujúci. Zatiaľ ich počet poklesol v priemere o dve percentá. Foto: ako
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári