So zľadovatenými chodníkmi sa v posledných dňoch potýkali obyvatelia Prešova, a to najmä v sídliskových častiach.
PREŠOV. Celé úseky chodníkov boli v posledných dňoch zamrznuté. Ľudia museli zvýšiť opatrnosť, na neposypané miesta hromžili viacerí Prešovčania.
„Za celý deň som nevidel jediný mechanizmus. Možno sú len na frekventovaných miestach. Na Obrancov mieru každý robil dvadsaťcentimetrové krôčiky, aby nespadol,“ povedal nám dôchodca Ján zo Sídliska III.
Podľa jeho slov niekde vidieť kamienky z posypu, ale boli zamrznuté a chodník bol čistý ľad. S nebezpečným povrchom sa stretol na Čsl. armády, Levočskej, Požiarnickej i ďalších uliciach. „Pri Tatre sa museli chodci držať zábradlia, aby mohli prejsť,“ doplnil.
„Hlavné ťahy sú posypané, ale chodníky medzi blokmi boli ako klzisko,“ netajila nespokojnosť Viera Smetanková zo Sídliska III.
Spomenula príklad, že cez víkend radšej uprednostnila mestskú hromadnú dopravu namiesto pešieho presunu cez nebezpečný, zľadovatený úsek.
Chodník na prešovskom Sídlisku III. Foto k článku: Michal Frank
Mesto si údržbu objednáva
So zodpovednosťou za údržbu chodníkov to nie je jednoznačné. Väčšina z nich patrí mestu, ktoré si túto službu objednáva od externej firmy.
Okrem majiteľov chodníkov sú však zodpovední aj prevádzkovatelia, alebo užívatelia. Upravuje to všeobecne záväzné nariadenie (VZN) mesta, ktorého dodržiavanie kontroluje znovu samospráva. Takto vzniká určitý začarovaný kruh.
Hovorkyňa mesta Prešov Veronika Kmetóny Gazdová konštatovala, že samospráva sa riadi platným VZN o čistote mesta a verejnom poriadku.
Údržbu chodníkov v meste vykonáva na základe zmluvy spoločnosť Záhrada Real, s. r. o., Prešov. Podľa hovorkyne by bolo možné, aby túto činnosť vykonávala priamo mestská firma, ale „znamenalo by to navýšenie financií“.
Problémy by mohli nastať aj pri kalamitách, kde by mesto muselo „disponovať veľkým množstvom mechanizmov“.
Podľa jej slov chce mesto naďalej využívať na výpomoc nezamestnaných a odsúdených, „prípadne túto spoluprácu ešte zintenzívniť“. Nekonkretizovala, na ktoré úseky sa v posledných dňoch ľudia sťažovali.
V prípade majiteľov prevádzok či ich užívateľov sú podľa VZN tieto subjekty povinné „zverejniť na viditeľnom mieste osobu zodpovednú za čistotu chodníka“, a to aj mimo prevádzkového času.
Problémom sú zmeny teplôt
Pracovníci spoločnosti Záhrada Real pri údržbe chodníkov reagujú na hlásenia z centrálneho dispečingu Správy a zimnej údržby prešovských ciest.
Do určitého času sú povinní na daný úsek nastúpiť. V týchto dňoch mali pohotovosť, situáciu im komplikovali prudké zmeny počasia.
„Takýto extrém v počasí ako tento víkend bol nielen v Prešove, ale na celom Slovensku. Našou snahou je a bude maximálne zmierňovať následky zimy a počasia“ zdôraznil manažér spoločnosti Dušan Szanto.
„Problém vzniká hlavne pri veľkých zmenách teplôt. Topia sa snehové mantinely z predchádzajúcich pluhovaní, z ktorých pri plusových teplotách voda tečie po chodníkoch a následne zamŕza spolu s posypovým materiálom. Problémové miesta sú aj na chodníkoch, kde sa drží voda z dôvodu preliačin a nerovností. Tam sa tvorí zľadovatená plocha, pretože voda prekrýva kamennú drť.“
To znamená, že voda z roztopeného snehu po okrajoch prekryje posypané úseky a zmrzne, preto ho musia posypať znovu. Nami spomínané úseky patria medzi líniové a v uvedených dňoch posypané boli.
Výjazdy na základe dispečingu mali v sobotu i v nedeľu, ľudia a mechanizmy boli v teréne i v pondelok podvečer.
„Za posledných 14 dní sme vyviezli 150 ton posypového materiálu, čo hovorí za všetko,“ dodal Szanto.
Poznámka
Ľadová revue
Prejsť sa v uplynulých dňoch po prešovských chodníkoch bolo skutočne miestami problematické. Pre niekoho i riskantné. Svoje o tom vedia najmä obyvatelia sídlisk.
„Cestárov opäť raz prekvapila zima.“ Takéto čitateľsky vďačné novinárske klišé mohlo byť témou tohto komentára, priam sa to pri tomto počasí núkalo. No na cestách to tentoraz bolo relatívne v pohode.
Operačné stredisko polície síce chrlilo správy o zľadovatených úsekoch, ale cestári situáciu v zásade zvládli.
Aj tak však došlo k nehodám, napríklad medzi Malým Šarišom a Župčanmi, kde sa zrazili dve osobné a jedno nákladné auto.
Namiesto ciest sa však tentoraz „ozvali“ chodníky. Po mrznúcom víkende sa na niektorých miestach, hlavne na Sídlisku III a II, dalo chodiť len s maximálnou opatrnosťou.
Zistili sme, že problém je v striedavom počasí. Ak je aj chodník posypaný, ale teploty sa zmenia z plusu do mínusu, tak pomaly roztopený sneh zamrzne nanovo a predchádzajúci posyp zmizne pod vrstvou ľadu. Preto treba začať nanovo.
Ešte aj v pondelok na obed, pri kulminujúcom odmäku, sme také „klziská“ objavili. Správcovi chodníkov ale môže takéto počasie pomôcť.
No téma poskytovania služieb na údržbu chodníkov a ich kontroly, ako aj téma kompetencií (nie každý môže sypať všade) pokračuje. Zima sa ešte nekončí.
Michal Frank
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári