Digitalizácia kina Žriedlo v Bardejovských Kúpeľoch je vo finále.
BARDEJOV/B. KÚPELE. Kino Žriedlo v Bardejovských Kúpeľoch premietalo posledných päť rokov každý druhý týždeň tie isté staré filmy. Len občas pribudol nový titul a návštevnosť kina dramaticky klesala.
To sa však má od februára zmeniť. Kino prešlo v decembri a januári kompletnou digitalizáciou. V pláne je aj výmena sedadiel v kinosále.
Návštevnosť
Keďže návštevnosť kina klesla za posledných päť rokov až o 97 percent (ešte v roku 2009 bola priemerná návštevnosť kina 3-tisíc ľudí mesačne, začiatkom roka 2014 už iba 67), investovalo mesto v novembri 2012 do digitalizácie audiotechniky 28-tisíc eur.
Za ďalších 10-tisíc eur zakúpilo poloprofesionálny videoprojektor, z ktorého sa filmy premietali do decembra 2014.
Podľa Mariána Vertaľa, vedúceho kina Žriedlo a člena odbornej komisie pre Rozvoj audiovizuálnych technológií Audiovizuálneho fondu SR, mal pokles návštevnosti dva hlavné dôvody.
Okrem odlivu návštevníkov do novootvoreného digitalizovaného kina v Prešove v roku 2010 to bol najmä definitívny koniec výroby a distribúcie filmov na klasický 35 mm formát, ktorý nahradila digitálna technológia.
Nedigitalizované kiná boli tým pádom odsúdené k prirodzenému zániku.
Digitál
K digitalizácii sa mesto vrátilo tento rok. Na celkovú prevádzku kina Žriedlo mesto Bardejov v roku 2015 vyčlenilo 202 612 eur, z čoho 112 500 eur je určených práve na dokončenie digitalizácie, z toho 35-tisíc poskytne Audiovizuálny fond.
S prácami na digitalizácii sa v kine začalo už v decembri. Elektronickou aukciou bola ako dodávateľ vybraná česká firma dcinex.
„Momentálne je už kino v podstate kompletne zdigitalizované, pracuje sa už iba na výmene plátna. Po dokončení máme v pláne požiadať o ďalšiu dotáciu na obnovu sedadiel v kinosále,“ komentoval obnovu technológie vedúci mestského oddelenia kultúry Martin Choma.
„Po digitalizácii v podstate všetko, čo pôjde v Prešove, budeme premietať aj v Žriedle. Predpokladáme síce zvýšenie návštevnosti, na druhej strane sa cena lístkov pravdepodobne zvýši, pretože ju stanovuje spoločnosť, ktorá filmy dodáva,“ dodal Choma.
„Samozrejme sa budeme snažiť filmy aj propagovať cez mestské oddelenie kultúry. Predpokladáme, že prvý 3D film by mohli návštevníci kina vidieť v priebehu februára. Mesto počíta aj z dlhodobejšou víziou presunu kina, do úvahy pripadá sála v budove terajšieho Okresného úradu.“
3D okuliare a zmena marketingu
Podľa vedúceho kina Mariána Vertaľa bude súčasťou komplexnej digitalizácie aj 3D stereoskopická projekcia, ktorá je v súčasnosti pre diváka najväčším lákadlom.
„Implementáciou tejto technológie prostredníctvom pasívnych 3D okuliarov umožníme divákovi vychutnať si jedinečnosť 3D zážitkov, ktoré vytvárajú dokonalú plastickú ilúziu trojrozmerného priestoru,“ uviedol Vertaľ.
Digitalizácia nie je len dramatická zmena technológie projekcie, ale umožňuje z kinosály vytvoriť viacúčelové centrum kultúrneho vyžitia, vzdelávania a zábavy, ponúka napríklad možnosť alternatívneho obsahu, filmového klubu, verejných športových 3D prenosov či premietania zdigitalizovanej filmovej klasiky zo slovenskej a svetovej tvorby.
„Aby bola finančne nákladná investícia do digitalizácie kina efektívna a zabezpečila jeho dlhodobú udržateľnosť, sme pripravení na zásadné zmeny nielen v oblasti technológie projekcií, ale aj na zmenu filozofie dramaturgie, marketingu a reklamy,“ dodal Vertaľ.
Zistili sme
Ako funguje 3D projekcia
Film je premietaný dvomi projektormi. Každý z nich vysiela obraz určený pre jedno oko.
Pred každým projektorom je upevnený príslušný polarizačný filter, ktorý je rovnaký ako na okuliaroch, ktoré dostane divák pred vstupom do premietacej sály.
Obrazy sa premietajú na jedno plátno a bez okuliarov by sme ich vnímali ako rozmazané škvrny.
Jedna očnica okuliarov je vybavená filtrom, ktorý prepúšťa iba horizontálne kmitajúce svetlo, druhá potom výhradne vertikálne. Zjednodušene povedané, každému oku je určený vlastný kanál.
Náš mozog si potom tieto dva obrazy zloží a vznikne jeden trojrozmerný. Film tak vnímame podobne, ako by sme sledovali živých ľudí alebo zvieratá.
Na plátno sa film premieta rýchlosťou 24 obrázkov za sekundu. Veľké plátno a plastickosť priestoru upevňujú ilúziu, že ste sa ako diváci ocitli uprostred filmového deja.
mh
Nová digitálna technika. Srdcom digitalizácie je špeciálny projektor a server. Foto: mh
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári