Na slávnosti nechýbali ani priami účastníci bojov, ktorí prevzali pamätné medaily.
PREŠOV. František Hrbáľ má 92 rokov a 80 dní. Pred sedemdesiatimi rokmi bojoval po boku Červenej armády.
„V roku 1944 som nastúpil do prvého armádneho zboru na východnom Slovensku, kde sme mali veliteľa štábneho kapitána Cambalíka,“ spomína veterán, ktorý si pamätá oslobodenie Prešova: „V tom čase sme boli vzdialení, ale len asi desať kilometrov.“
Zima nebola, sneh áno
Narukoval ešte do armády Slovenského štátu, ale so spolubojovníkmi sa pridal k spojencom.
„Sovieti nás prezliekli do sovietskych uniforiem. Dôverovali nám. Ostali pri nás asi piati, ktorí nás viedli, dávali nám zbrane i strelivo. Vedľa nás išli Rumuni,“ hovorí F. Hrbáľ.
V tom čase bol čatárom a mal na starosti 127 vojakov.
Spomína si tiež, že nebola krutá zima: „Bolo trochu chladnejšie ako teraz, ale zas bolo dosť snehu.“
František Hrbáľ žije roky v Prešove, pôsobil v Pozemných stavbách, ale narodil sa inde: „Som rodák z najkrajšej obce na Slovensku, z Muráňa.“
Ocenili priamych účastníkov
Ako jeden z priamych účastníkov 2. svetovej vojny si prevzal po uskutočnení pietneho aktu kladenia vencov pamätné medaily ministra obrany. Celkovo udelili 63 plakiet.
Pondelkového pietneho aktu sa zúčastnili stovky ľudí. Výročie oslobodenia rezonuje aj u tých, ktorí ho na vlastnej neskúsili.
„Oslobodenie si musíme, preto, že jeho priami účastníci nám vybojovali slobodu a položili za ňu to najvzácnejšie, svoje životy,“ vzdal úctu padlým kapitán vo výslužbe Pavol Pulik.
František Hrbáľ.
Uctili si pamiatku padlých vojakov.
Foto k článku: Michal Frank
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári