Inakosť mnohokrát prináša nepochopenie. Jej obrazy vznikli počas arteterapie v arteateliéri v Prešove.
BARDEJOV. Poviem to obrazom je názov výstavy, ktorej vernisáž sa uskutočnila v galérii Oddelenia kultúry MsÚ na Radničnom námestí v Bardejove minulý štvrtok.
Predstavuje výtvarné nadanie autistickej 13-ročnej Júlie Letovej z Prešova. Talent, odhodlanie a úprimnosť odráža vo svojich obrazoch so silnou výpovednou hodnotou.
„Proces tvorby Júlie Letovej by sa dal rozdeliť na etapy. V prvej odmietala vziať do ruky pero, štetec či farbičku. Nástojčivo ale túžila, aby jej okolie kreslilo obrázky. Pri prechode do ďalšej etapy jej pomohla maňuška krtka zo známej českej rozprávky, ktorá v rukách arteterapeutky kreslila, maľovala a na túto činnosť zmotivovala aj Júliu,“ uviedla výstavu kurátorka Anna Vašková, ktorá arteterapeuticky Júliu na špeciálnej škole v Prešove vedie.
V tretej etape v naivne-realistických obrázkoch prejavovala, kto je pre ňu v danom čase dôležitý. Vďaka arteterapii dostala Júlia možnosť objaviť veľkosť, hĺbku a priestor svojich diel.
V jej obrazoch nájdeme desivo krásny výjav z rozprávky, aj naivný portrét hlavnej hrdinky zo známeho seriálu.
„Ako je možné, že takéto dieťa jeden deň vytvorí obraz provensálskych levanduľových polí a na ďalší deň vyprodukuje abstrakciu v podobe farebného neporiadku na plátne?“ pýta sa kurátorka.
„Júlia už vystavovala v Šarišskej galérii v Prešove, v tom čase to bol veľká jedinečnosť, pretože to bolo prvýkrát, čo vystavovalo dievča v jej veku s poruchou autizmu. Čakajú nás aj ďalšie výstavy, Medzilaborce, Bratislava,“ dodáva.
Návštevníci si môžu výstavu pozrieť do konca januára.
Názory
Arteterapia a autistiO arteterapii a autistických deťoch sme sa rozprávali s kurátorkou výstavy a arteterapeutkou Annou Vaškovou a riaditeľkou a zriaďovateľkou Súkromnej základnej školy s materskou školou pre žiakov a deti s autizmom Evou Turákovou.
Kurátorka výstavy Anna Vašková, ktorá arteterapeuticky Júliu na špeciálnej škole vedie.
Je dnes arteterapia už bežná súčasť práce s autistickými deťmi?
– V západnej časti Slovenska áno. A my to veľmi súrne potrebujeme dotiahnuť na východ. Veľmi by pomohla nielen ľuďom s autizmom, pretože tvoriť dokáže každý, treba iba nájsť vhodnú metódu a postup. Arteterapeut by mal byť vyslovene v úlohe pomocníka, sluhu. Ja ti ukážem ako a ty to rob.
Ako pomáha arteterapia ľuďom s autizmom?
–Arteterapii s autistami sa venujem sedem rokov. Máme aj merateľné výsledky, ale potrebuje to čas. Momentálne by som tomu ešte dala nejakých desať pätnásť rokov, kým bude k dispozícii nejaká štúdia s preukázanými faktami.
Je rozdiel medzi terapiou s autistami a ostatnými deťmi?
–Veľa známych výtvarných umelcov z histórie si nieslo aj ťažké duševné poruchy. Autistické deti nie sú tak zaťažené hranicami a bariérami, ktoré obklopujú nás, bežných ľudí. Keď im dáte vhodný postup a je pri nich človek, ktorý ich vedie, z týchto ľudí sa to rinie ako voda z potoka. Pred samotnou arteterapiou je však veľmi dôležité dieťa individuálne spoznať a rešpektovať.
Čo autisti potrebujú najviac?
–Čisté klišé a gýčovina, ale lásku. Nie však sprofanovanú, akou sa oháňame my, ale lásku plnú obety a odovzdávania sa.
A čo potrebuje spoločnosť, aby im to poskytla?
–Spoločnosť nech otvorí eurofondy a posiela peniaze tam, kde patria. Potom títo ľudia neostanú na obtiaž niekde v ústavoch na okraji spoločnosti, ale stanú sa pre nás produktívni. Toto je prosperita.
Eva Turáková, zriaďovateľka a riaditeľka Súkromnej základnej školy s materskou školou pre žiakov a deti s autizmom.
Ako ľudia vnímajú autistov?
–Autizmus je diagnóza, ktorá nie je chorobou, ale spôsobom bytia a vnímania. Aj keď triáda, ktorá ju charakterizuje – porucha v sociálnej interakcii, komunikácii a vo vnímaní – je spoločná pre všetkých autistov, spektrum jej prejavov je také obrovské, že o autizme sa dosť ťažko rozpráva len tak v kocke. Spoločnosť autistov často vníma len cez jednu optiku, dosť skreslene.
Čo deti učíte?
–Deti chceme v čo najväčšej miere naučiť fungovaniu v bežnej spoločnosti. Dôraz kladieme práve na neverbálnu, alternatívnu komunikáciu. Snažíme sa deti posúvať v tom, aké dary majú a eliminovať tie deficity, ktoré ich v spoločnosti obmedzujú a zabraňujú im fungovať ako zdravým deťom.
mh
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári