Vianoce sú fuč. Priznajte si, aj vy ste sa prejedali. Pribral hádam každý, veď dobrotám na sviatočných stoloch sa nedalo odolať. Začali fašiangy, zanedlho tu bude Veľká noc a s ňou ďalšie prejedanie koláčov, údenín a syra. Čo s tým? Jedni len preto, že sa zrazu cítia nemotornejší, iní preto, lebo kilá navyše sa prejavia na ich zdraví.
PREŠOV. Najviac sa to asi prejaví na bruchu. Odrazu sa nám ťažšie zapínajú nohavice, s námahou zaťahujeme zips na čižmách či šnurujeme topánky a vtedy prichádza myšlienka, že to treba zmeniť.
Panika nie je namieste. Skôr zdravá úvaha, ale nie o rýchlej diéte. Tá totiž nie je vôbec nutná. Stačí len vrátiť sa k pravidelnej a zdravšej strave.
„Diéty neuznávam. Niekedy narobia viac škody ako osohu. Mne stačí, keď po ťažkých alebo vyprážaných jedlách začnem jesť viac zeleniny, mäsa bez príloh a trochu viac sa hýbem. Odbúram z tela zadržané tekutiny a schudnem aj 3 - 4 kilogramy. To isté by sa mi stalo, keby som si nasadila nejakú zaručene osvedčenú diétu a ešte by som bola v strese, že si niečo odopieram,“ hovorí o svojich skúsenostiach Jarmila Sopková.
Dodala, že jej sa osvedčilo najmä to, keď každý deň pridá k pravidelnej strave aspoň rýchlu chôdzu, alebo namiesto na výťahu ide domov po schodoch.
„S manželkou sme roky riešili diéty, ale našli sme spôsob, ako sa tomu vyhnúť. Obmedzili sme nákupy, a to aj na sviatky. Kúpili sme len toľko, aby bolo dosť na štedrú večeru a mali sme len ovocný koláč. Ďalšie dni sme už jedli striedmo. Už dávnejšie sme sa dohodli, že nebudeme mať doma žiadne zásoby sladkostí, arašidov a už vôbec nie sladké nápoje, aby nás to nelákalo. Ja som bol doslova závislý na Coca–Cole, mal som deficit spánku, veľa stresu a prejavilo sa to na mojom zdraví. Teraz síce jeme všetko, ale v malých porciách a nepriberáme,“ ponúkol nám rodinný recept Rudolf Kačmárik.
Lekár môže poradiť, zvyšok je na každom z nás
Zaujímalo nás, či je pravda, že človek s nadváhou je náchylnejší na zápalové ochorenia, ľahšie prechladne, môže trpieť ťažkosťami s kĺbmi, obličkami a podobne. Opýtali sme sa na to lekárky z praxe.
„Je to preto, lebo u týchto ľudí je nalomená imunita,“ potvrdila nám praktická lekárka Iveta Harvišová. Na otázku, či odporúča ľuďom krátkodobé diéty, napríklad po sviatkoch, keď sa aj tak prejaví známy jo-jo efekt, odpovedala, že je lepšie stravovať sa striedmo po celý rok.
„Dôležité je dodržiavať pitný režim, a to aj v zime. Veľa ľudí na to zabúda a je to chyba. Stretávam sa s tým často. Pre každého by mala byť základom pravidelná strava v malých dávkach päťkrát denne,“ dodala Harvišová.
„Priberanie je môj veľký problém v posledných rokoch. Málo sa pohybujem, lebo nemôžem dýchať. Mám chronickú obštrukčnú chorobu pľúc, ktorá je nevyliečiteľná. Lekár ma varoval, že musím schudnúť, lebo začína trpieť aj srdce. Obmedzil som chlieb, zemiaky, ryžu aj mäso,“ povedal nám o svojom probléme Dušan Berko.
V tej súvislosti nás zaujímalo, či praktická lekárka odporúča ľuďom, u ktorých sa už prejaví niektorá z chronických diagnóz, diétu.
„Áno. Pre takých ľudí je to už nevyhnutnosť. Mali by ju dodržiavať striktne. Musia zo stravy vylúčiť to, čo im škodí, aby im nepribúdali diagnózy a nezhoršovala sa ich kvalita života,“ vysvetlila Harvišová.
Rady
Jedzte, pite a hýbte sa
Dodržiavajte pravidelný režim, jedzte malé porcie päťkrát za deň.
Pite 2 - 3 litre najlepšie čistej vody s citrónom. Keď je organizmus zavodnený, lepšie sa zbavuje škodlivín.
Ak už chcete držať diétu, zaraďte do jedálnička viac rýb, strukovín, občas celozrný chlieb a čo najviac ovocia a surovej zeleniny. Zapamätajte si, že opakované pokusy o chudnutie spôsobujú zmeny v metabolizme. Telo sa naučí šetriť, spaľuje pomalšie a vytvára si zásoby.
Čím viac sa budete vyhýbať potravinám, ktoré zaťažujú váš organizmus, tým lepšie sa budete cítiť.
Trávte menej času s notebookom na kolenách, tabletom či telefónom a vymeňte ich za prechádzku alebo cvičenie.
Zlá nálada, stres, konflikty na pracovisku či hádky doma v kombinácii so zlou stravou sú zvyčajne spúšťačom, s ktorým prichádza choroba.
Nezaháňajte zlé pocity jedlom, namiesto toho hľadajte činnosť, ktorá vás poteší.
ak
Fakty
Čo je príčinou nadváhy
Nepomer medzi príjmom a výdajom energie. Ak máte sedavé zamestnanie a večery trávite pri televízii alebo počítači, premiestňujete sa verejnou dopravou či autom, svalovina začne ochabovať a pribúdať tukové bunky.
Asi polovica obéznych ľudí má genetické dispozície, ale táto nevýhoda sa dá zmeniť zdravým životným štýlom.
Dôvodom na priberanie môžu byť aj hormonálne vplyvy, najmä ak ide o zníženú funkciu štítnej žľazy a zvýšenú hladinu hormónov kôry nadľadvín.
Obezitu niekedy ovplyvňujú aj metabolické poruchy. Vtedy priberajú aj ľudia, ktorí nejedia viac než štíhli jedinci. Nerovnováhu môžu ovplyvniť zvýšenou fyzickou aktivitou a skladbou potravín.
Niektoré lieky zvyšujú chuť do jedla. Ide najmä o antidepresíva a hormonálne liečivá.
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári