Ochrancovia prírody z Prešova hlásia, že v posledných týždňoch zaznamenali zvýšený počet netopierov v panelákoch. V ich chovnej stanici našlo prechodný domov 24 jedincov. Ako postupovať pri nájdení netopiera v byte?
PREŠOV. Za posledné dva týždne riešili ochranári z Regionálneho centra ochrany prírody (RCOP) v Prešove viaceré telefonáty týkajúce sa nálezov netopierov na chodbách panelákov alebo podkrovných priestoroch.
„Momentálne svoj prechodný domov našlo v chovnej stanici centra 24 jedincov netopiera druhu raniak hrdzavý. Ide o väčšieho netopiera, ktorého dĺžka tela dosahuje 6 - 8 cm a rozpätie krídel až 35 cm. V minulosti sa tento druh vyskytoval v lesoch, kde využíval hlavne stromové dutiny. S úbytkom starých stromov sa kolónie začali presúvať na panelové sídliská,“ uviedla Marta Hrešová z RCOP Prešove.
Hľadajú cestu von
Dôvodom sú podľa jej slov nadpriemerne vysoké teploty.
Niektoré druhy netopierov, ktoré zimu prečkávajú v škárach bytových domov alebo v podkroví, sa tak prebúdzajú skôr.
„Fyziologické pochody počas zimného spánku u týchto zvierat klesnú až na hranicu života, obmedzí sa dýchanie, tepová frekvencia a telesná teplota klesne na 3 až 4 stupne. Pri krátkodobom zvýšení teploty sa zvieratá nestihnú prebrať zo spánku, ale pri dlhodobejších plusových teplotách, ako je tomu teraz, sa preberajú a snažia sa dostať zo svojich úkrytov von. Keďže však nemajú možnosť doplniť si energiu potravou, rýchlo sa vysilia a uviaznu na chodbách či balkónoch, kde ich nájdu okoloidúci.“
Jedného z takýchto netopierov sme pred časom zahliadli aj nad vstupom do našej redakcie.
Treba byť opatrný
Ako postupovať pri nájdení netopiera v byte?
„Aj keď ľudia spájajú netopiere s rôznymi poverami, nie sú nebezpečné. Je však potrebné byť opatrný pri manipulácii s nimi. V prvom rade vyskúšame, či netopier nevyletí sám otvoreným oknom alebo dverami. Ak je príliš zoslabnutý, opatrne ho uložíme do nejakej krabice s handrou, kde sa môže ukryť. Nájdené netopiere sú často dehydrované, preto je dobré im priložiť k papuľke kúsok vaty alebo vreckovky namočenej vo vode - ak je smädný, bude ju lízať. Musíme dávať pozor, lebo ako každé divé zviera sa môže brániť a tak radšej použijeme rukavice alebo kúsok handry,“ radí M. Hrešová.
Krabicu s netopierom možno umiestniť do chladnej miestnosti v pivnici alebo na chodbe s teplotou okolo 10 - 15 stupňov, zabezpečiť treba aj výletový otvor.
Pri teplejších dňoch možno krabicu vyložiť aj na balkón a netopier odletí sám.
Netopiere patria medzi zákonom chránené živočíchy.
Netopiere našli dočasný domov u ochranárov. Foto: RCOP
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári