Gymnázium Leonarda Stöckela v Bardejove sa umiestnilo medzi desiatimi najúspešnejšími gymnáziami Prešovského kraja.
BARDEJOV. Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) vydal koncom roka rebríček stredných škôl podľa kvality žiakmi dosahovaných výsledkov.
Hodnotili sa maturitné skúšky, nezamestnanosť absolventov, prijímanie na vysoké školy, mimoriadne výsledky, účasť na súťažiach, kvalita riadenia školy, podmienky pre vzdelávanie pedagógov a finančné zdroje.
Na 8. mieste v kraji
„Je zvláštne, že aj keď rodičia vždy chcú pre svoje deti to najlepšie, pri rozhodovaní o ich vzdelávaní postupujú často nepoučene a náhodne. Mnohokrát venujú nákupu chladničky viac času a úsilia ako výberu školy. Takéto analýzy sú preto dôležitým príspevkom nielen pre informovanosť, ale aj pre osvetu rodičov,“ komentoval projekt Ondřej Šteffl, riaditeľ spoločnosti Scio zameriavajúcej sa na školské aj mimoškolské vzdelávanie detí.
V rebríčku gymnázií Prešovského samosprávneho kraja sa do prvej desiatky najúspešnejších dostalo aj bardejovské Gymnázium Leonarda Stöckela, kde s celkovým hodnotením 6 (škola s veľmi dobrými výsledkami) skončilo na ôsmom mieste.
Pred bardejovským skončili štyri prešovské, dve popradské gymnáziá a Gymnázium v Lipanoch.
Najlepšie v kraji bolo Gymnázium J. A. Raymana v Prešove.
V rámci Slovenska je z celkovo hodnotených 187 gymnázií to bardejovské na 41. mieste. Slovenský rebríček už druhý rok vedie Bilingválne gymnázium Sučany.
Kvalita
Bardejovské gymnázium má 50 učiteľov a 600 žiakov a v budúcom školskom roku otvorí v prvom ročníku aj jednu bilingválnu triedu.
„Rebríčky vychádzajú rôzne, podľa toho, čo berú ako ukazovateľ. Ja myslím, že to je určité vyjadrenie kvality, aj keď záber tohto hodnotenia je veľmi široký,“ poznamenal k rebríčku jeho dlhoročný riaditeľ Marcel Tribus (na snímke vľavo).
Podľa riaditeľa počet prijatých študentov na vysoké školy už dnes neprestavuje žiadne kritérium.
„Vysokých škôl je toľko, že každý kto len trošku chce, sa na školu dostane. Podľa mňa je jedným z kritérií aj záujem o školu. U nás sa zatiaľ na 150 miest prihlási každý rok okolo 220 žiakov.“
Škôl je veľmi veľa
Aj keď doba ide ďalej, konzervatívny charakter gymnázia a spôsob vyučovania sa na gymnáziu snažia udržať, hovorí Tribus.
„To, čo všeobecne hraje v neprospech kvality školstva, je, že škôl je strašne veľa a o žiaka sú nútené bojovať. Tým pádom často zľavujú z požiadaviek, ktoré sú. Navyše my sme v regióne, kde veľa rodičov chodí robiť vonku. To znamená, že keď sa po určitom čase vrátia a prídu tu, chcú robiť poriadok. No a najlepšie je robiť poriadok s učiteľmi, skôr ako s vlastným dieťaťom,“ dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári