Prednosta chirurgickej kliniky z prešovskej fakultnej nemocnice Miroslav Mýtnik má bohaté skúsenosti s problémami chorobne obéznych ľudí. Internet aj televízne stanice sú plné zaručene dobrých receptov na diéty, tréningových plánov či liekov na znižovanie hmotnosti. Tie však môžu narobiť viac škody ako osohu. Oslovili sme odborníka z praxe a opýtali sme sa na to, aké sú riziká nadváhy a možnosti liečenia obezity.
Každý človek vie posúdiť, že má nadváhu aj sám, ale kedy už nastáva rizikový stav, ktorý mu ohrozuje zdravie?
Je ťažké určiť, kedy už nastáva rizikový stav, lebo zmeny v organizme v dôsledku nadváhy prichádzajú pomaly a sú dlhodobým procesom. Morbídna obezita sa v posledných desaťročiach stáva vážnym lekárskym, psychologickým a ekonomickým problémom. Zároveň je treťou najčastejšou príčinou úmrtí, najmä u ľudí vo veku 50-70 rokov. Na Slovensku trpí nadváhou 1,5 milióna ľudí, ale alarmujúci je fakt, že sa to týka až 16 percent mladých ľudí. Vyjadrením stupňa obezity je takzvaný BMI (body masse index), čo je pomer telesnej hmotnosti v kilogramoch k druhej odmocnine telesnej výšky v metroch. Pri BMI 30-35 je už obezita 1. stupňa, od 35 do 40 je obezita 2. stupňa a s ňou aj vysoké zdravotné riziká, pri BMI nad 40 ide už o ťažkú obezitu s veľmi vysokými rizikami.
Ktoré orgány v tele najviac ohrozuje tučnota?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári