Traja mladíci zbili v autobuse mestskej hromadnej dopravy v Prešove muža. Táto udalosť zamestnávala médiá, verejnosť i políciu počas uplynulých dní. Ľudia sa pýtajú: Máme sa báť už aj na verejnom priestranstve, v autobusoch verejnej dopravy? Do akej miery sme chránení? Ako sa vlastne v takejto situácii správať, čo urobiť? Zastať sa obete, alebo sa len prizerať?
PREŠOV. Dva týždne prešli od incidentu v trolejbuse. Emócie utíchli, ale otázky rezonujú stále. Násilníci zatiaľ čakajú, čo s nimi bude ďalej.
Ľudí však zaujímajú aj ďalšie okolnosti. Najmä ich bezpečnosť počas ciest mestskou dopravou a riešenia, ktoré majú použiť, ak by zažili podobný incident.
Na diskusných fórach sa predovšetkým strhla kritika na šoféra autobusu, ktorý pri incidente nezasiahol.
Stanovisko dopravcu, Dopravného podniku mesta Prešov (DPmP), je jasné.
„Po našom prešetrení udalosti konštatujeme, že vodič MHD konal v súlade so záujmami cestujúcich a oznámil udalosť polícii hneď po tom, ako bol o nej informovaný. V tejto situácii sa zachoval tak, ako mu to ukladá prepravný poriadok a interná smernica o výkone práce vodiča MHD.“
Posilnia bezpečnosť kamery?
Napriek tomu však prípad nenechá dopravcu spať. Naopak, snaží sa o posilnenie bezpečnosti.
Cestujúcich by mohli v budúcnosti monitorovať v dopravných prostriedkoch kamery.
„Po tomto incidente pre zlepšenie bezpečnosti a pohodlia cestujúcich budeme v spolupráci s mestom Prešov hľadať finančné možnosti, ako zabezpečiť monitorovanie interiéru vozidiel kamerovým systémom,“ znie stanovisko DPmP.
Ďalšie školenia šoférov
Okrem cestujúcich však myslia aj na šoférov. Tých čakajú ďalšie poučenia o tom, ako konať v prípade opakovaného vzniku podobnej situácie.
„Prijali sme opatrenia pre realizáciu opakovaných mimoriadnych školení a tréningov vodičov MHD na to, aby čo najlepšie zvládali stresové situácie a primerane reagovali na agresivitu a iné výnimočné udalosti v doprave.“
Dopravca priznáva, že „ani prepravný poriadok ani interné smernice nemôžu obsahovať a popísať všetky modelové situácie, ktoré v dopravných prostriedkoch MHD a v cestnej premávke môžu nastať“.
Svojich vodičov pravidelne školia aj dopravným psychológom. Je to pri tejto práci nevyhnutné, keďže rôznorodosť dopravných okolností, nehody a tiež aj rastúca agresivita niektorých ľudí vyžaduje vodičovu psychickú spôsobilosť.
Neurobiť nič, to je nahrávanie násiliu, precedens, ktorý sa môže v ďalšom prípade otočiť priamo proti každému z nás, píše Martin Belej.
Netreba byť ľahostajný
Popri reakcii šoféra však zaujala aj (ne)činnosť spolucestujúcich.
Zo zverejneného videa, ktoré sa podarilo natočiť, je zjavné, že vrhnúť sa medzi bitkárov nemali ľudia veľmi chuť. Ako sa v takejto situácii zachovať? Zastať sa, alebo sa radšej stiahnuť?
Podľa polície neexistuje jednoznačný návod, ako sa zachovať a postupovať v takýchto chvíľach. Všetko je v závislosti od konkrétneho prípadu.
„Najhoršie je neurobiť nič a tváriť sa, že nič nevidím. Čo môže urobiť každý, je okamžite zavolať políciu. Pri následnom vyšetrovaní je potrebné podať svedeckú výpoveď a určite nám pomôže, ak je z incidentu aj video,“ vysvetlil Daniel Džobanik, hovorca Krajského riaditeľstva PZ v Prešove.
Zastať sa obete je možné, ale treba odhadnúť sily.
„Čo sa týka samotného zakročenia voči útočníkom, je to na posúdení každého. Ak som presvedčený, že zvládnem voči útočníkovi, resp. útočníkom zakročiť a zabrániť im v ďalšom napádaní, tak zakročím. Ešte lepšie je, ak sa postavia viacerí a zakročí sa spoločne. Treba však zvážiť všetky okolnosti a celú situáciu,“ povedal D. Džobanik.
Upozornil aj na adekvátnosť zásahu.
„Netreba zabúdať na to, že zakročiť treba primeranou silou a pamätať, že ideme zabrániť ďalšiemu napádaniu útočníkov a nie ich zbiť. Niekedy postačí aj rázne okríknutie útočníkov s upozornením zavolania polície, zvlášť keď to urobia viacerí,“ objasnil policajný hovorca.
Ak k incidentu dôjde v prostriedku MHD, treba bezodkladne upozorniť vodiča.
Dopravca sa po predošlých skúsenostiach snaží bezpečnosť posilniť.
„V prvom rade chceme ubezpečiť všetkých cestujúcich, že Dopravný podnik mesta Prešov má prioritný záujem, a je to aj jeho povinnosť, aby sa cestujúci v dopravných prostriedkoch MHD cítili pohodlne a bezpečne,“ zdôrazňuje prešovský dopravca.
Svedectvo
Cestujúci: Zásah polície bol rýchly
Erik H. (29) nechodieva trolejbusom, zväčša využíva auto. Tentoraz však využil pre problémy s autom MHD. A sadol práve do trolejbusu, v ktorom sa stal incident.
„Keď som nastúpil, sedel som vpredu a ten muž, ktorého zbili, sedel pri mne. Potom sa však zdvihol a šiel ich upozorniť, aby nevystrájali. A oni na neho začali vrieskať, niečo v zmysle, aby sa im okamžite ospravedlnil. No v momente na neho skočili, nebolo tam nejaké slovné dohadovanie. Začali ho mlátiť. Pani vedľa mňa hneď – zavolajte políciu. Začali ho biť niekde na veľkej križovatke a bili ho až po Levočskú. To som sa už postavil k šoférovi, aby neotváral dvere, tá pani volala políciu. Oni keď počuli o polícii, chceli zdrhnúť. Vtedy šofér na zastávke otvoril dvere a oni toho chudáka vysotili. Spadol, a keď sa nejako postavil, začali ho biť ďalej. Mal krv na nose, tiež krvavá stopa od oka až po peru. Trolej sa vtedy pohol ďalej. Keď sme boli pri železničnom priecestí, už sme stretávali políciu, takže zásah to bol veľmi rýchly,“ spomína si Erik.
Troch násilníkov si však všimol už skôr. „Nastupoval som na Hlavnej. Ich však bolo počuť už od Tesca. Samé vulgarizmy, no fakt ťažkí frajeri. Vrieskali, kričali, nadávali. A v trolejbuse pokračovali,“ spomína cestujúci.
map
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári