Hodnoty, akými sú dôvera a pripravenosť nesklamať ľudí, sprevádzajú už viac ako šestnásť rokov Mgr. Štefániu Lenzovú. Stála pri zrode Komunitnej nadácie Veľký Šariš a ako jej dlhoročná správkyňa pomáha meniť tvár a život v šarišskom regióne k lepšiemu.
Od začiatku jej vzniku ste správkyňou Komunitnej nadácie Veľký Šariš. Čo bolo podnetom, aby ste sa rozhodli práve pre pôsobenie v treťom sektore?
Dvadsaťosem rokov som pôsobila v úplne inej oblasti. Venovala som sa prírodným vedám a astronómii, v rámci čoho sme vybudovali planetárium v Prešove. No keďže aj do prírodných vied zasiahla politika, tak som odišla. Následne som bola poslankyňou vo Veľkom Šariši a jeden deň mi pán primátor Oros navrhol, či by som nechcela založiť nadáciu. V tom čase nebolo veľké povedomie o nadáciách. Vôbec som nemala potuchy, čo nadácia je a ako funguje. Dostala som sa na Stupavskú konferenciu v Košiciach, kde vystúpili mnohí zaujímaví ľudia, prezentovali svoju prácu a vtedy som prvýkrát mala možnosť vidieť, koľko ľudí venuje svoj čas iným ľuďom, deťom, hendikepovaným i zdravým, seniorom, športu či umeniu. Bola som milo prekvapená a veľmi ma oslovilo, že sa dá robiť niečo dobré, pozitívne pre ľudí. Takže v lete som dostala ponuku a v septembri 1998 bola už nadácia registrovaná. A vtedy začala tá najťažšia časť. Získať si dôveru ľudí.
Málokto možno vie, ako taká nadácia funguje...
Najvyšším orgánom je 6-člennú Správna rada, ktorá pracuje bez nároku na honorár. Môže schvaľovať udeľovanie grantov a zásadné veci ohľadom nadácie.
Ako správkyňa nadácie mám na starosti celú činnosť vrátane zháňania finančných zdrojov, oslovovania donorov a písania projektov a vo väčšine aj koordinovanie konkrétnych projektov. V prípade, že sa získa väčší projekt, môže nadácia zamestnať počas doby jeho realizácie ďalších pracovníkov. Samozrejme, veľmi dôležití sú aj dobrovoľníci, ktorí sa aktivizujú v určitých oblastiach ich záujmu.
V ktorých oblastiach môžu vidieť obyvatelia Veľkého Šarišu zmenu vďaka pôsobeniu nadácie? Na ktorý z projektov ste najviac hrdá?
Na začiatku to boli najmä maličké projekty, ktoré však začali budovať povedomie o nadácií a hlavne dôveru. Začali sme tak, že sme sa stretli s ľuďmi z mesta a vyzvali sme ich, aby nám povedali, čo ich trápi a my sa pokúsime nájsť s nimi riešenia. Vtedy za mnou chodili s úplne jednoduchými požiadavkami, napr. sa sťažovali, že majú špinavý a nepekný vchod do bytovky. My sme im navrhli, že dodáme farby a sami obyvatelia vchodu si ho vypratú a vymaľujú. Tak sa aj stalo. Ďalší prišli s tým, že majú nie veľmi pekné okolie bytovky, ponúkli sme im materiál na opravu, sadenice, lavičky a oni sami sa pustili do práce.
My sme poskytli materiál a ľudia dodali ochotu a prácu. Tak sa začalo o nás šíriť, že nadácia pomáha riešiť problémy. A tak sme sa uviedli.
Jeden z projektov, na ktorý som najviac hrdá je, že sa nám podarilo vo Veľkom Šariši zriadiť Múzeum a galériu. Priestor sme našli v budove starej prázdnej fary. Mesto dodalo pracovníkov, ktorí vyhádzali podlahy, urobili sa nové omietky, chodili tam pomáhať dobrovoľníci a spoločnými silami sa obnovila viac ako 350-ročná budova starej fary, v ktorej začala činnosť galéria. Podporovali sme organizovanie maliarskych plenérov, Šarišská krajina. Každý výtvarník tu následne nechal dve diela. Mesto získalo cez plenéry zbierku viac než 100 kvalitných diel, čo sa stalo základom novej galérie. Mesto Veľký Šariš požiadalo registráciu Mestskej galérie a múzea na Ministerstve kultúry SR. Mestská galéria a múzeum vo Veľkom Šariši má stále expozície o histórii mesta, tiež pivovarnícku expozíciu a dve miestnosti určené na výstavy a vernisáže.
Práca v nadácii si vyžaduje okrem ľudského zanietenia aj financie. Ako by ste opísali situáciu v oblasti financovania, kto sú najvýznamnejší podporovatelia vašej práce?
Najvýznamnejším podporovateľom - donorom je spoločnosť Pivovary Topvar, individuálni darcovia 2% a darcovia, ktorých oslovila činnosť nadácie a chcú prispieť svojím darom na jej činnosť. Niekedy to bola aj samospráva mesta, ktorá odsúhlasila v rámci svojho ročného rozpočtu príspevok na činnosť (prevádzkové náklady) nadácie. Už niekoľko rokov nám tento zdroj neposkytuje žiadnu finančnú pomoc.
Pivovary Topvar sú jedným z najvýznamnejších zamestnávateľom v tomto regióne. Ako sa podieľajú na projektoch, ktorým sa v nadácii venujete?
Spolupráca s pivovarom sa začala tak, že sme zástupcovi firmy ponúkli členstvo v správnej rade naše nadácie. Chceli sme ukázať naše zámery aj transparentnosť. Po štyroch rokoch v nej už vedeli, ako pracujeme a ako získavame finančné prostriedky. Potom prišla v roku 2004 ponuka spolupráce pri projekte Občianska voľba Pivovaru Šariš a ani by nás nenapadlo, že ho dokážeme potiahnuť celých desať rokov. Za ten čas sa podarilo podporiť a zrealizovať úžasné projekty aj v širšom zábere. My sme dovtedy pôsobili najmä vo Veľkom Šariši a tento program zasiahol širšie oblasti.
V decembri ste spolu s Pivovarmi Topvar vyhlásili prvý ročník grantového programu Šariš ľuďom. Ten má pomôcť aj rozvoju cestovného ruchu, ktorý dokáže vytvárať aj šancu na nové pracovné príležitosti. Kde vidíte príležitosť pre rozvoj Prešovského kraja, keďže projekty, ktoré sa z tohto grantového programu podporia, sa budú realizovať práve v našom kraji?
Členovia Správnej rady nadácie si vypočuli od zástupcov Pivovarov Topvar, prezentáciu nového programu dlhodobo udržateľného rozvoja Prosperita. V rámci diskusie sa nám vykryštalizovali dve oblasti, na ktoré by sa program mohol zamerať a kde vidíme potenciál, ako najviac pomôcť regiónu.
Náš región je nádherný, sú tu krásne hrady, úžasná príroda, môžu sem chodiť rodiny s deťmi a v tom je aj výhoda grantového programu Šariš ľuďom a jeho témy rozvoja turizmu. Tiež by sme chceli naučiť ľudí, ako robiť cestovný ruch. Ako poskytovať kvalitné služby, stravovanie, ubytovanie a pod. Je tu viacero väčších rodinných domov, ktoré sú poloprázdne a ktoré by mohli slúžiť na ubytovanie. Tiež sa môžu robiť sprievodcovské kurzy, kto vie lepšie poradiť, ako miestni ľudia?
Určite je veľa tých, čo majú nápad a radi by získali finančnú pomoc, ale možno sa obávajú, či zvládnu napísať projekt. Čo by ste im poradili?
Vôbec to nie je zložité Prihlášku k projektu záujemcovia nájdu na našej webovej stránke. V prípade akýchkoľvek otázok poskytujeme poradenskú činnosť, či už telefonicky alebo osobne. Vieme poradiť o štruktúre aj cieľoch projektu.
Ako by ste opísali vývoj v oblasti tretieho sektoru za posledné roky v Prešovskom kraji a čo mu podľa vás môže pomôcť?
Môj pocit je, že tretí sektor v našom kraji má veľmi málo finančných prostriedkov na činnosť a aktivity. Mnohé organizácie zanikajú. Bolo by vhodné, ak by sa zlepšila spolupráca
so samosprávami, ktoré by mali v rámci svojich rozpočtov, finančne podporovať tieto organizácie a s nimi spolupracovať. Prinieslo by to úžitok všetkým.
Komunitná nadácia Veľký Šariš vznikla v roku 1998
Pôvodne sa zaoberala najmä problémami mesta a ľudí, čo v ňom žili. Postupne si získala dôveru obyvateľov a získavala ľudískúsenosti z tretieho sektora. V roku 2004 spojila sily s Pivovarom Šariš, ktorý pôsobí rámci Pivovarov Topvar, jedného z najvýznamnejších zamestnávateľov v prešovskom kraji. Spoločne položili základy Občianskej voľbe Pivovaru Šariš, jednému z najdlhších grantových programov na východnom Slovensku, ktorý trval desať rokov. A už v tomto mesiaci položia základy ďalšiemu. Pod názvom Šariš ľuďom chcú rozvíjať cestovný ruch a zamestnanosť, najmä žien, seniorov a telesne znevýhodnených občanov.Telo článku
Autor článku
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári