História osídlenia brehov rieky Torysa pod kopcom, na ktorom sa dnes vypína Šarišský hrad, siaha až do obdobia neolitu. Významné postavenie však získal až v stredoveku, kedy sa stal sídlom Šarišskej župy.
VEĽKÝ ŠARIŠ. Dnes je Veľký Šariš mestečkom s približne 5000 obyvateľmi a žije podobnými problémami ako ostatné samosprávy. Tá je nútená investovať prostriedky do rozvoja mesta a života obyvateľov.
Nemalé prostriedky musel mestský úrad vynaložiť na zabezpečenie územia pre individuálnu bytovú výstavbu.
Podarilo sa opraviť základnú školu i historickú budovu starej školy, kde dnes sídli základná umelecká škola, knižnica a Kultúrne informačné centrum.
Medzi ďalšie dôležité projekty patrí aj dostavanie bytového domu Pod Bikošom, dva bytové domy v rómskej osade, vrátane doriešenia technickej infraštruktúry a vybavenia. Nemalé peniaze si vyžiadala aj rekonštrukcia kotolne či námestia.
Zmeny v územnom pláne
Novozvolený primátor Veľkého Šariša František Bartko sa chce pustiť hlavne do zmien v územnom pláne.
Tvrdí, že sa vytvorili podmienky na výstavbu a bývanie a do mesta sa sťahujú ľudia, ale treba ich tu aj udržať. To chce dosiahnuť lepšou občianskou vybavenosťou.
"Vo Veľkom Šariši to v 60. rokoch minulého storočia žilo. Po tom, keď sa postavili v Prešove sídliská, nastal odlev ľudí a naše mestečko začalo starnúť," spomína si Bartko na svoju mladosť.
Tvrdí, že teraz sa mesto znovu omladzuje, ale nesmie to zostať tak, aby sa ľudia chodili do Veľkého Šariša iba vyspať a potom ráno utekali znova do Prešova.
Bartko je presvedčený, že mesto má na to, aby rozvíjalo kultúru a, naopak, pritiahlo Prešovčanov.
"Asi sa nemôžeme stať priemyselným alebo poľnohospodárskym centrom, ale máme všetky predpoklady na to, aby si k nám ľudia z okolia prišli oddýchnuť a zabaviť sa," tvrdí primátor.
Zaujať turistov
Turistov, ktorí sem chodia, treba nejako zaujať a nasmerovať. Podľa primátora je potrebné dotiahnuť cyklistický chodník až pod hrad a realizovať informačný systém.
"Pod hradom chceme uvoľniť plochy na parkovanie a uvažuje sa o oprave cesty pre peších až na hrad. V samotnom areáli hradu je potrebné riešiť nejaké hygienické zariadenia, vodu, elektrinu," doplnil Bartko.
Primátor tvrdí, že mestu chýba nejaká veľká multifunkčná budova na organizovanie kultúrnych podujatí s dobrým technickým zabezpečením. Nové vedenie mesta si uvedomuje, že podujatia, ktoré sa v Šariši rozbehli, si zaslúžia lepšie zázemie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári