Zmeniť zamestnanie, ktoré roky vykonávali a hľadať uplatnenie v celkom novej oblasti, to chce veľkú dávku odhodlania. Najmä ak na vás dolieha obava, či takú možnosť nájdete. Tri ženy z Prešovského kraja sa nevzdali, keď prišli o prácu a svojou húževnatosťou sa dokázali naučiť nové veci a zmeniť svoj život.
Po tom, ako pani Jolana (53), Mária (57) a Gabriela (47) stratili svoje zamestnanie, resp. sa im nedarilo zamestnať sa po skončení materskej dovolenky, absolvovali rekvalifikačný opatrovateľský kurz.
Myšlienka zorganizovať ho vznikla v OZ Barlička a Komunitnej nadácii Veľký Šariš, ktorú dlhodobo podporujú aj Pivovary Topvar.
Zvykne sa vravieť, že žena po určitom veku už nie je pre zamestnávateľov atraktívna. Naše tri respondentky si to zažili na vlastnej koži. No samy majú skôr opačný názor.
Pani Jolana tvrdí: „Určite je to tak, že žena, štyridsiatnička a staršie, majú veľmi ťažkú úlohu zaujať zamestnávateľa. Ale ja osobne nerozumiem, prečo je to tak. Keby som bola zamestnávateľ, tak by som určite práve tejto kategórii venovala väčšiu pozornosť. Najmä preto, že majú už odrastené, samostatnejšie deti a majú prax, sú skúsenejšie.“
Toto sú samozrejme výhody, ktoré však ostávajú často prehliadané. Neočakávaná dlhodobá nezamestnanosť je pre človeka veľmi náročné a psychicky ťažké obdobie. Hlavne ak bol predtým zvyknutý chodiť do práce.
„Keď prídete o zamestnanie, tak si najskôr poviete, že využijem ten voľný čas, urobím toto i tamto, budem si sama robiť zákazky, ale potom vás to tak paralyzuje, že vlastne nič neurobíte. Nedokázala som sa ničoho chytiť. Mala som odrobených 33 rokov, ale to obdobie bez práce na mňa tak psychicky doľahlo, že som nebola schopná nič poriadne urobiť," opisuje svoje ťažké chvíle Jolana.
Keď príde príležitosť na nový začiatok
Po márnom hľadaní nového zamestnania sa všetky tri ženy stretli vďaka alternatívnej možnosti, ako si nájsť uplatnenie.
Dozvedeli sa o opatrovateľskom rekvalifikačnom kurze, ktorý sa konal vo Veľkom Šariši pod záštitou Komunitnej nadácie Veľký Šariš.
„Keď som mala problémy nájsť si prácu, jedna moja známa mi povedala o opatrovateľskom kurze, ktorý sa konal vo Veľkom Šariši. Rozhodla som sa kurz absolvovať. Počas neho sme mali prax aj v OZ Barlička a po kurze mi pani riaditeľka ponúkla u nich miesto. Chopila som sa tejto príležitosti, pretože pracovať s ľuďmi bolo vždy mojím snom. Tiež mi to pomohlo v tom, že som si popri práci v OZ Barlička doplnila vzdelanie na asistenta učiteľa. A som tu už šiesty rok,“ hovorí o svojich skúsenostiach Gabriela.
Aj keď opatrovateľstvo a práca s hendikepovanými ľuďmi je nesmierne náročná, zdá sa, že práve ženy dokážu v sebe nájsť neskutočnú silu a empatiu a nakoniec im ich nová práca dáva rovnako veľa, ako ony do nej vkladajú.
„Celý život som pracovala s ľuďmi. Práve to mi najviac chýbalo, keď som pracovala vo výrobe alebo keď som bola nezamestnaná. Na druhej strane, som v OZ Barlička mala možnosť vidieť a zistiť, aké je to pracovať s hendikepovanými ľuďmi, pretože jedna vec je vidieť to v televízii, ale druhá vec je zažiť to na vlastnej koži. Vtedy som pocítila takú potrebu pracovať s ľuďmi, ktorí sú na nás odkázaní,“ vysvetľuje svoje pocity z nového smerovania svojho života pani Mária.
Opatrovateľský kurz, ktorý všetky tri absolvovali, trval takmer jedenásť mesiacov. Počas tejto doby absolvovali kurz starostlivosti o dieťa, kurz prvej pomoci, kurzy hudobnej a výtvarnej výchovy, ale aj kurz práce s počítačom, čo bolo pre ne úplne nové, pretože mnohé z nich k svojmu doterajšiemu zamestnaniu počítač vôbec nepotrebovali.
Absolvovali aj kurzy anglického a nemeckého jazyka, vďaka čomu si viaceré účastníčky našli zamestnanie v zahraničí.
Niektoré následne pokračovali ďalej a doplnili si svoje pôvodné vzdelanie.
Rekvalifikačné kurzy či rôzne iné kurzy na doplnenie vzdelania ponúkajú možnosti, ako byť zaujímavejším pre potenciálneho zamestnávateľa. Tiež zvyšujú šance uchádzačom o zamestnanie tým, že nadobudnú nové kontakty a rozšíria si svoje obzory.
Aj to môže byť spôsob, ako zvýšiť kvalitu svojho života a zlepšiť aj situáciu v regióne. Na podporu takýchto aktivít je určený grantový program Šariš ľuďom, ktorý vyhlasujú Pivovary Topvar a Komunitná nadácia Veľký Šariš do 13. februára.
Pre všetkých záujemcov je viac informácií na www.pivovarytopvar.sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári