Prvá etapa bardejovského skateparku je ukončená. V marci budú poslanci schvaľovať financie na jeho dokončenie.
BARDEJOV. Koncom minulého roka skončili práce na prvej etape nového bardejovského skateparku.
Vybetónovaná bola plocha o výmere niekoľko stoviek metrov štvorcových vrátane rampy a niekoľkých betónových a železných prekážok.
Skateparkové ihrisko bude umiestnené v areáli Základnej školy Bartolomeja Krpelca na Ulici Tarasa Ševčenku.
Okrem samotnej plochy ihriska má byť v areáli aj streetbalové ihrisko a lezecká stena.
Súčasťou bude aj príjazdová komunikácia s parkoviskom, oplotenie areálu, osvetlenie ihriska a odvedenie dažďových vôd. Všetko by to malo stáť cca 240-tisíc eur.
Projekt vybudovania skateparku je časovo a finančne rozdelený na dve etapy.
Prvá pozostáva z realizácie objektu skateparku vo finančnom objeme 86-tisíc eur.
V druhej etape, ktorá by mala stáť 146-tisíc eur, by malo byť ihrisko dokončené. Samozrejme, ak poslanci plánované peniaze na marcovom mestskom zastupiteľstve odklepnú.
A-typ a Format PM
A pravdepodobne odklepnú, pretože na realizáciu stavebných prác nového skateparku ešte v júli minulého roku prebehlo verejné obstarávanie, do ktorého sa ako jediný účastník prihlásila bardejovská stavebná firma Format PM, ktorá sa stala aj jej víťazom s ponúknutou sumou 231 926,72 eur.
Projektovú dokumentáciu vypracoval ešte v decembri 2013 prešovský architektonický ateliér A-typ za 2,5 tisíc eur. Týmto mesto na skatepark vyčlenilo už takmer 235-tisíc eur.
Vedúci oddelenia výstavby bardejovského mestského úradu Miroslav Grus po obstarávaní Korzár informoval, že oslovili firmu, ktorá má dosť veľké skúsenosti s výstavbou podobných aj zložitejších stavieb a ktorá bola na základe samotného rokovacieho konania ochotná do projektu ísť.
„Prvá etapa bola ukončená aj skolaudovaná a pokiaľ to poslanci v rozpočte schvália, tak by to malo pokračovať ďalšou etapou. Jej súčasťou bude aj lezecká stena, streetbalové ihrisko, tribúny a ďalšie veci,“ komentoval Grus minulý týždeň ukončenie prvej etapy.
Boardlife: Ako to tam vyzerá?
Situáciu okolo slovenských skateparkov monitoruje portál Boardlife.sk, ktorý o bardejovskom skateparku uverejnil aj článok „Skatepark v Bardejove za 231 926,71 eur? Ako to tam vyzerá?“ Jeho šéfredaktorovi Kristiánovi Tomančíkovi a redaktorovi, odborníkovi na skateboarding Teodorovi Kuhnovi sme položili ohľadom výstavby bardejovského skateparku niekoľko otázok.
Vo svojom článku ste vyjadrili pochybnosti o dodávateľovi stavby a obavy, aby celý projekt nedopadol katastrofálne. Prečo? Aké sú podľa vás možné riziká výstavby skateparku v meste ako je Bardejov?
- Riziká sú rovnaké, ako vo všetkých verejných súťažiach na Slovensku - a to nielen pri výstavbe skateparkov. Predražená ponuka, druhotriedne materiály, neodborná výstavba a podobne. Výstavbu skateparku musí realizovať firma, ktorá sa špecializuje na takúto činnosť a má s ňou praktické skúsenosti. Rovnako ako firma, ktorá inak stavia futbalové ihriská, by nemala stavať plavecký bazén, tak ani firma, ktorá stavia detské preliezky, by nemala realizovať stavbu skateparku. Ak chceme vybudovať kvalitné športovisko pre skateboarding, vo fáze projektovania musí byť prizvaný odborník na takúto formu výstavby a koordinovať ju. Nemôže sa stať, že skatepark stavia firma, ktorá problematike nerozumie.
Je podľa vás možné, aby skejťácka komunita, pre ktorú je projekt určený, efektívne odkontrolovala kvalitu a financie vynaložené na stavbu skateparku?
- Bežní skejťáci budú kvalitu projektu kontrolovať iba veľmi ťažko, rovnako ako bežní lyžiari nerozumejú detailom na stavbe skokanského mostíka. Avšak aj bežný skejťák na prvý pohľad vidí, keď bola stavba skateparku nekvalifikovaná. Ak sa napríklad laik pozrie na golfové palice, všetky mu pripadajú rovnaké. Ak by ich však začal laik aj vyrábať, nedalo by sa s nimi hrať. Rovnaké je to so skateparkami. Ak majú slúžiť svojmu účelu, musia byť postavané odborníkmi.
Aké sú vaše skúsenosti s podobnými projektmi na Slovensku, kvalita prekážok, zúčastnené firmy, samosprávy, cena, financie?
- Skateboarding je mladý šport a preto je pochopiteľné, že mu verejnosť ešte úplne nerozumie. Ak sa niekde na Slovensku postavili dobré skateparky (Košice, Spišská Nová Ves, Hlohovec), vždy sa tak stalo jedine v súčinnosti s občianskymi združeniami, komunitami alebo jednotlivcami, ktorí sa v problematike vyznali. Navyše, financie boli vždy vynaložené efektívnejšie. Zlé skateparky (Bratislava, Nová Dubnica, Dolný Kubín), vznikli tak, že samospráva chcela spraviť dobrú vec, ale postupovala narýchlo či nepremyslene. Tieto skateparky boli relatívne drahšie, keďže ide o peniaze vyhodené do vzduchu. Že sa dá skvelý skatepark postaviť aj za prijateľnú sumu, dokazuje mesto Námestovo, kde podľa nám dostupných informácií skatepark s celkovou rozlohou okolo 680 m2 postavili za 40 449,67 eura.
mh
Prvá etapa. Stála 89–tisíc eur. Foto: mh
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári