PREŠOV. Najvýznamnejšiu medailu zaslúžilý pilot udelil Slovenský letecký zväz (SLZ) v Trenčíne na prešovskom letisku už osemdesiatnikovi Gejzovi Markovičovi z Prešova.
Všetkým členom prešovského klubu rozdali tiež ďakovné listy, ktoré im zaslal britský vojenský a letecký pridelenec Andrew Shepherd.
Vyslovil im tým vďaku za to, ako príkladne sa starajú o pamätník ôsmich poľských pilotov v Radaticiach (okres Prešov), ktorí tam zahynuli pri páde britského bombardovacieho lietadla Halifax.
Stalo sa to v decembri 1944, ale ich príbuzní roky nevedeli, kde sa ich pozostatky nachádzajú.
Očitý svedok sa venoval pátraniu 20 rokov
Na tom, že v Radaticiach existuje pamätník a prešovskí piloti sa oň starajú, má zásluhu najmä ich člen František Onofrej. Pátraniu po udalostiach totiž venoval takmer 20 rokov.
Jeho motiváciou bolo najmä to, že bol očitým svedkom havárie. Mal vtedy len 11 rokov a v tom čase utekal s matkou z Prešova pred bombardovaním.
Udalosť ho prenasledovala roky. Podarilo sa mu objasniť, čo sa stalo a napokon aj zistiť mená všetkých obetí.
Ako spomína, lietadlu po zásahu horel ľavý motor, vybuchol a stroj v plameňoch pristál.
Horel celú noc, no nikto sa k nemu neodvážil priblížiť. Bombardér Halifax absolvoval špeciálny let z Talianska. Havaroval po zásahu nemeckej stíhačky JU 88 G.
„Roky sme sa o pamätník starali sami, každý rok sme organizovali pietnu spomienku, ale minulý rok na 70. výročie prišli vzdať úctu vojakom aj zástupcovia Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Poľska. To, že nám niekto za to poďakoval, nás potešilo,“ povedal nám tajomník prešovskej pobočky SLZ Marek Šmehyl.
Odovzdali medaily
Držiteľ medaily zaslúžilý letec G. Markovič stále aktívne lieta. Na prešovskom letisku prežil celých 65 rokov.
„Pilotný preukaz mám stále platný. Končí mi v máji, ale ak prejdem zdravotnými prehliadkami a tie sú prísne aj tento rok, chcel by som lietať ďalej,“ podelil sa s nami o plány Markovič.
Ďalšie pamätné medaily k 20. výročiu vzniku SLZ za aktívnu činnosť a zásluhy získali na návrh prešovskej pobočky Norbert Litecký, Jozef Gaľa, Vladimír Dvořák, Vladimír Dajča a Magdaléna Nižníková.
„Začínal som na prešovskom letisku ako modelár, ale pilotnú skúšku pre bezmotorové lietanie som už robil v Poprade. Presmerovala ma tam práca, potom aj rodina, ale stále sa do Prešova vraciam a rád sa zúčastňujem všetkých aktivít,“ povedal nám Dvořák.
Gejza Markovič. Lieta aj v osemdesiatke a chce pokračovať.
Vladimír Dvořák. Aj keď žije v Poprade, do Prešova sa rád vracia. Foto k článku: ako
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári