SVIDNÍK. Odborári na stredajšej tlačovej konferencii odborového zväzu KOVO vyjadrili nespokojnosť s postupom inšpektorátu práce aj talianskeho majiteľa podniku I.C.A. vo Svidníku, ktorý svojim zamestnancom dlhuje mzdy.
Stefano Vanzan, taliansky konateľ a riaditeľ spoločnosti, podľa odborárov ženy na pracovisku psychicky tyranizuje.
Ženy z odevnej firmy I.C.A. vo Svidníku stále nemajú doplatené všetky peniaze za šesť dní, ktoré im zamestnávateľ strhol z výplaty v auguste a októbri 2014.
Peniaze za jeden deň v auguste dostali v januári v decembrovej výplate, za druhý augustový deň im zaplatil minulý týždeň.
Majiteľ Piero Bucalo dlhuje takmer 300 zamestnancom ešte 18-tisíc eur.
Na pracovisku majú navyše pre nepostačujúcu technológiu zimu.
Decembrový protest.
Lehotu mu predĺžili
Inšpektorát práce nariadil na základe kontroly vedeniu spoločnosti pod hrozbou pokuty odstrániť zistené nedostatky v termíne do 10. februára.
Hovorkyňa prešovského inšpektorátu práce Katarína Timková minulú stredu uviedla, že firma ich písomne požiadala o predĺženie lehoty na odstránenie nedostatku, ktorý sa týka vyplatenia náhrady mzdy za zostávajúce štyri dni.
Inšpektorát práce im termín predĺžil do konca mája. Svoj súhlas odôvodnil vysokou čiastkou, ktorú firma musí vyplatiť zamestnancom.
Odborári s takýmto postupom nesúhlasia, minulý piatok zvolali závodný výbor a stanovisko komunikovali túto stredu novinárom na tlačovej konferencii.
Trvajú na okamžitom doplatení miezd
„Trváme na okamžitom doplatení aj zvyšných štyroch dní. Od prvého januára platí nová minimálna mzda. Ženy momentálne dostávajú 380 eur a podľa zákona by mali dostávať 452 eur. V súvislosti s týmto nesprávnym a nespravodlivým ohodnotením zamestnávateľa sme dali na inšpektorát práce ďalší podnet, tento štvrtok tam vykonajú kontrolu,“ informoval Jozef Balica, člen predsedníctva odborového zväzu KOVO.
Podľa Balicu nás talianski majitelia stále berú ako lacnú pracovnú silu a považujú za rozvojovú, či skôr banánovú republiku, pričom tu ale majú podľa neho veľmi dobré zisky.
Kým ženy zarábajú minimálnu mzdu, ich výrobky, saká a obleky sa predávajú za stovky eur.
„Pán Stefano Vanzan, riaditeľ podniku, navyše ponižuje ľudskú dôstojnosť zamestnancov. Na pracovisku sa objavuje psychická šikana, s čím nemôžeme súhlasiť. Sme presvedčení, že takýto manažér by sa k talianskym zamestnancom takto nesprával,“ zdôraznil Balica.
Na ženy to má podľa odborára ťažké psychické dopady, dokonca sa u zamestnancov objavili vážne zdravotné problémy.
„Priamo od zamestnancov máme informácie, že niektoré ženy kvôli tejto psychickej záťaži odmietajú chodiť do práce. Od talianskeho vlastníka chceme, aby na to svojho manažéra upozornil. Alebo nech sa ide takto správať do Talianska k talianskym zamestnancom, pretože naše ženy si to nezaslúžia,“ dodal odborár.
Foto k článku: Mario Hudák
Viac pohybu a deky?
Ani teploty na pracovisku nie sú vyhovujúce.
„Čo sa týka teploty, nie je tam síce už až taká zima, hlavne ak je vonku trochu teplejšie, no zima tam stále je,“ informovala nás zamestnankyňa a zástupkyňa odborov vo výrobe Svitlana Farkašová.
Odborári tvrdia, že ženy pracujú vo vetrovkách a mikinách pri nízkych teplotách.
„Som smutný z toho, že aj keď bola vo výrobe hygienou vykonaná kontrola teploty, údajne sa vyjadrovala tak, že sa treba viac hýbať a zamestnancov odkázali na deky. Toto má byť správanie jedného štátneho kontrolného orgánu?“ rozhorčil sa na tlačovej konferencii Balica.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári