Vranovský podnikateľ sa cíti byť podvedený. Ako subdodávateľ postavil vyše sto stojísk na separovaný zber, peňazí sa však nedočkal. Dal preto podnet na Generálnu prokuratúru SR.
VRANOV NAD TOPĽOU. Mesto Vranov nad Topľou realizovalo z európskych peňazí projekt, týkajúci sa odpadového hospodárstva.
Jeho súčasťou bol aj zberný dvor a stojiská na separovaný zber. Tie stavala subdodávateľsky vranovská spoločnosť Cedent.
Sieť subdodávateľov
„Trúfli sme si, že to spravíme. Stalo sa, do dnešného dňa nám nikto nezaplatil,“ hovorí konateľ firmy Andrej Šust. Vraví, že z kontraktu na 660-tisíc eur dostali zaplatené 120-tisíc, ďalšie peniaze sa k nim nedostali.
Mestom vysúťaženým dodávateľom prác bola spoločnosť Euro-Building, Šustova firma bola až siedmou subdodávateľom.
„To, že sme siedmi v poradí, som zistil až v priebehu stavby. Vedel som, že ak ju nedokončím, nemám nárok na peniaze,“ hovorí Šust s tým, že dielo, aj keď s omeškaním za čo mali zmluvné pokuty, dokončili.
Problémom bola platobná neschopnosť, keďže nedostali zaplatené za vykonané práce.
„Musel som si požičať financie, aby som stavbu ukončil. Keď nájdete spôsob, ako prácu dokončiť, vždy sa nájde spôsob, ako vás podviesť.“
Šust tvrdí, že firmy v treťom a štvrtom rade boli len sprostredkovateľmi a boli tam personálne prepojenia. S hlavným dodávateľom stavby ani neprišiel do kontaktu. Mesto podľa Šustovho tvrdenia od hlavného dodávateľa stavbu prevzalo a podpísalo preberacie protokoly. A to napriek tomu, že podľa Šusta tam v tom čase (leto 2012) nič nestálo. Stojiská dokončili až koncom roka.
Andrej Šust. Vranovský podnikateľ sa cíti byť podvedený. FOTO: FRK
Stavbu neodovzdali, mesto ju užíva
„My sme stavebné dielo nikomu neodovzdali,“ uviedol konateľ.
„V zmluve máme uvedené, že sme vlastníkmi stavby na mestskom pozemku, až do zaplatenia, ale nie je nám to nič platné.“
Z toho dôvodu dal vo štvrtok pokyn na uzamknutie všetkých stojísk. Dúfa, že mesto podá žalobu, aby sa mohol domôcť svojich práv na súde. Sám podal podnet na generálnu prokuratúru. Andrej Šusť hovorí o podvode, ktorý chce dokázať listinnými dôkazmi.
Podnikateľ si myslí, že mesto malo viac možností, ako vzniknutú situáciu riešiť, ale nespravilo tak.
„Dodávateľ podľa nášho názoru dumpingovo (pod cenou - pozn. red.) vyhral súťaž, dopredu vedel, že nebude platiť. Európske peniaze sú podľa nášho názoru zdefraudované, my sme nedostali za prácu a mesto a hlavný dodávateľ sú vysmiati,“ hnevá sa A. Šust.
„Pravdepodobne osoba, ktorá zosnovala tento podvod, musí byť politicky krytá.“
Zamknutie stojísk. Má vyprovokovať mesto k činu. FOTO: FRK
Firma Euro-Building: Žiadne peniaze nedlhujeme
Hlavným dodávateľom bola akciová spoločnosť Euro-Building. Jej konateľ Miloš Stopka sa na oficiálnej stránke vyjadril k už medializovaným informáciám, ako aj k tejto vranovskej kauze.
„S firmou Andreja Šustu sme nikdy nemali a nemáme žiadny obchodný vzťah, žiadnu zmluvu, ani objednávku a žiadne peniaze tejto firme nedlhujeme," píše v oficiálnom stanovisku.
Tvrdí tiež, že z preberacích protokolov (vo všeobecnosti) vyplýva, že objednávatelia stavieb sú s kvalitou prác spokojní. Ďalej tvrdí, že neevidujú nijaké záväzky ani od ďalšieho zo subdodávateľov vo vranovskom projekte.
Mesto: Nemáme na to páky
Oslovili sme tiež mesto Vranov nad Topľou. Hovorkyňa Eva Mitaľová pripomenula, že mesto v rámci stavebnej časti projektu Intenzifikácia separovaného zberu nemalo uzvatvorený zmluvný vzťah s firmou Cedent, ale s víťazom verejného obstarávania, spoločnosťou Euro-Building, s ktorou si vzájomné záväzky vysporiadalo.
„Sú nám známe problémy pána Šusta, no mesto Vranov nad Topľou nedisponuje žiadnymi právnymi prostriedkami, ktorými by mu pomohlo vymôcť pohľadávku týchto spoločností od ich zmluvného partnera,“ dodala Mitaľová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári