Na bardejovskom sneme sa zišli starostovia obcí horného Šariša. V kandidatúre na predsedu ZMOS-u budú podporovať starostu Štrby, Michala Sýkoru.
BARDEJOV. V utorok 17. februára sa v zasadačke bardejovského mestského úradu konal snem starostov obcí bardejovského okresu - Regionálneho združenia miest a obcí Šariša (RZMOŠ).
Združenie si okrem iného zvolilo predsedu, výbor a komisie, nominovalo zástupcov do republikovej rady Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a ako kandidáta na nového predsedu ZMOS-u odporučilo starostu obce Štrba, Michala Sýkoru.
Obce naprieč politikou
Za staronového predsedu pre volebné obdobie 2014 až 2018 bol zvolený Pavol Ceľuch, starosta obce Sveržov.
„Som presvedčený, že budeme ťahať za jeden povraz aby sme spolu zlepšili podmienky pre svojich občanov na bývanie v našich obciach. Podporme sa navzájom, nesúperme, ale spolupracujme,“ odkázal Ceľuch starostom v úvodnej reči.
„Netreba sa obávať dať informácie priateľovi iba preto, že je z iného politického súdka. Veľmi veľa veci vyriešime, keď budeme viac spolupracovať, ťahať za jeden koniec bez rozdielu politickej príslušnosti,“ dodal.
Starostovia Šariša si zvolili aj výbor RZMOŠ, pozostávajúci z jedenástich členov, starostov Chmeľovej, Stebníka, Šarišského Čierneho, Kurimy, Zlatého, Hažlína, Snakova, Sveržova, Šiby, Tročan a Marhane.
Do republikovej rady ZMOS-u nominovali hlavy obcí Borisa Hanuščaka (primátor Bardejova), Františka Oláha (starosta obce Hažlín) a opäť sveržovského starostu Pavla Ceľucha.
Dane, PET fľaše a malotriedky
Združenie opakovane požaduje zavedenie výšky 70,3% pre prerozdeľovanie daní a to už v rozpočte na rok 2016. ZMOS-u tiež navrhuje zavedenie povinného zálohovania PET fliaš a sklenených fliaš a povinnosť tohto zálohovania pre všetky druhy obchodných zariadení.
Šarišský starostovia bardejovského chotára okrem iného žiadajú ZMOS aby začal rokovať s vládou o zrušení povinnosti vykonávať audity v malých obciach do 2-tisíc obyvateľov ako aj o zmene volebného zákona.
Nepáči sa im ani plánované zrušenie málotriednych základných škôl s počtom žiakov menej ako 12 na triedu, vyzývajú preto ZMOS, aby o ich zachovaní ešte s Ministerstvom školstva rokoval.
Podporujú Sýkoru
Výhrady mali aj ohľadom Slovenského pozemkového fondu (SPF), ktorý starostovia považujú z dôvodu veľmi zlej spolupráce pri vysporiadavania pozemkov za„štát v štáte“.
Listom chcú vedenie SPF upozorniť na dodržiavanie termínov vysporiadavania pozemkov a možnosť vybavovať žiadostí obcí v skrátených termínoch, aby sa tak zbytočne neblokovalo využitie a čerpanie eurofondov.
Od ZMOS-u požadujú aj zapracovanie dvoch podmienok do pripravovaného nového zákona o verejnom obstarávaní. Zmeniť chcú hodnotu tovaru a služieb pre obce z terajších 1000 eur na hodnotu 10 000 eur a navrhujú aj zaradiť medzi povinné subjekty elektronického trhoviska obce a mestá nad 5000 obyvateľov.
Na záver snemu 68 prítomných starostov vyjadrilo jednohlasnú podporu kandidatúre Michala Sýkoru, starostovi obce Štrba v blížiacich sa voľbách predsedu Združenia miest a obcí Slovenska.
Povedali v diskusii
Pavol Ceľuch (nek.), starosta obce Sveržov:
V reakcii na zmenu taríf za distribúciu elektrickej energie pre obce, ktorou sa poplatky navýšia o 311 %. : „Je to nehoráznosť a je veľmi nekorektné zo strany Slovenských elektrární a Východoslovenskej distribučnej, aby bez nejakého upozornenia na konci roka s nami v priebehu roka takto manipulovali a pripravili naše obecné rozpočty o stovky eur. Šetríme energiu, nesvietime v noci a potom nám niekto od stola tieto peniaze zoberie z titulu navýšenie poplatkov za odberné miesta.“
O rušení malotriednych škôl v obciach: „Mám strach, že nám v bardejovskom okrese zanikne 20 malotriednych škôl, kde sú zlúčené triedy. A keď zanikne škola v obci, verte či neverte, znamená to pomalý, ale istý úpadok tejto obce.“
Mária Ontkaninová (Smer), starostka obce Zlaté:
Reakcia na prístup SPF pri vysporadúvaní obecných pozemkov vo verejnom záujme, ktorý ohrozuje čerpanie grantov a eurofondov: „Osemdesiat metrov štvorcových vybavujem päť rokov, čo je hanba pre tento štát, ale aj pre nás, lebo nie je možné, aby sa v reštitúciách porozdávali tisíce hektárov a ja 80 m2 vo verejnom záujme nemám šancu vybaviť za päť rokov. Stálo ma to dva znalecké posudky, dva geometrické plány, poplatky pozemkovému fondu. Slovenský pozemkový fond mi pripadá ako štát v štáte. Aj pre nich by mali platiť rovnaké zákony ako pre nás v obciach.“
František Oláh (Smer-SD), starosta obce Hažlín:
O zákone o verejnom obstarávaní v súvislosti s vysporiadaním pozemkov a čerpaním eurofondov: „Zákon o verejnom obstarávaní v takej podobe, ako je, napáchal viac škody ako úžitku, nad jeho efektívnosťou by sa mal niekto zamyslieť. Takéto zákony doslova podporujú korupciu.“
mh
Autor: Mário Hudák
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári