V závere fašiangov uviedli v Giraltovciach do života nový hudobný album ženskej skupiny Topľanky. Jeho tvorcovia ho pokrstili obilím.
GIRALTOVCE. Fašiangové slávnosti pred začatím pôstu boli v Giraltovciach veľkolepé.
Súčasťou posedenia giraltovských členov organizácie Jednota dôchodcov Slovenska bol aj krst CD ženskej speváckej skupiny Topľanky s názvom „A poňižej Giraltovec“. Nahralo ho jedenásť aktívnych žien v dôchodkovom veku.
„Naša skupina sa postupne rozrastala a skončila dnešným číslom jedenásť. Sme jedna rodinka a rady si zaspievame nielen pri našich nácvikoch, ale aj doma pri varení či umývaní riadu. A to je to hlavné, aby sa tá naša krásna ľudová pieseň dostala do bežného života,“ prezradila vedúca skupiny Mária Osifová.
Druhý album
Ide o druhý album v poradí, má 24 nových piesní. Pri tvorbe prvého ich na harmonike sprevádzal hudobník Andrej Majer, ten obsahoval 28 skladieb.
Na novom CD sa zvukovo podieľal Matúš Varga a zhudobnili ho členovia muzikantskej zložky súboru Topľan pod vedením riaditeľa giraltovskej ZUŠ Petra Zajaca, ktorý upravil melódie.
Skladby starých mám a otcov
V repertoári majú celkovo 170 pesničiek. Do výberu nového CD, ktoré si kúpite za päť eur, sa dostala približne tretina najlepších nahratých piesní. Preto do budúcna uvažujú i nad ďalším.
„Vybrali sme to, čo sa nám páčilo a sedelo nám. Sú to šarišské piesne, robené v jednom štýle,“ doplnil Zajac. Niektoré budú ľudia poznať a ďalšie sú menej známe, neopočúvané.
Vybrať najlepšie bolo náročnou úlohou aj pre muzikanta Majera, ktorý má na ňom tri autorské piesne. Pri hľadaní piesní oslovil miestnych.
„Piesne pochádzajú od Giraltovčanov a občanov z okolia, od starých mám a otcov. Inšpirácia pri tvorbe príde na rozum náhodne, ako blesk z jasného neba. Najprv robím zvyčajne melódiu, potom texty, niekedy i opačne,“ vraví.
Aj v Kukovej a Želmanovciach sa lúčili s fašiangami
Záver fašiangov si pripomenuli aj obyvatelia obcí Kuková a Želmanovce.
Rozlúčka s fašiangami bola v Kukovej spojená s ochutnávkou zabíjačkových špecialít. Nechýbal karneval pre deti, ktoré dostávali za odmenu šišky.
V rovnaký deň mali podobnú slávnosť aj v obci Želmanovce. V úvode sa konal fašiangový sprievod obcou, nasledoval kultúrny program. V obci ponúkali tiež šišky, okrem nich guľáš i zápražku. Najväčšou atrakciou v Želmanovciach bolo pochovávanie basy.
Obe podujatia sa končili večernou zábavou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári